552. Yıldönümü Kutlamaları

552. Yıldönümü Kutlamaları

29/08/2016 0 Yazar: fatihkalemci

Trabzon’un Fethinin 552. Yıldönümü Kutlamaları

Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından ‘Trabzon’un Fethinin 552. Yıldönümü Kutlamaları ve Trabzon Tanıtım Günleri’ etkinliğinin ilki gerçekleştirildi. Anadolu ve Trakya’dan yaklaşık 1 milyonun üzerinde ziyaretçinin katıldığı kutlamalar siyaset, sanat ve bürokrasi dünyasından pek çok ünlü ismin uğrak yeri oldu.

Etkinlikle ilgili açıklamada bulunan Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Demir, “Amacımız, Trabzon’un Kültürünü, Turizmini, Tarihini, El Sanatlarını, Folklorunu, Müziğini, Yerel Mutfağını Tanıtırken; Horon Gösterileri, Konserler, Yöresel Giysi Defilesi, Panel Ve Konferanslarla Renklendirip Ziyaretçilerimize Trabzon’u Yaşatmak Ve Trabzon’un Etkin Gücünü Bir Kez Daha Göstermekti ve Bunu gerçekleştirdik.” dedi.

Etkinliğin geniş kitlelere ulaşması açısından Yerel ve Ulusal Basından gazete, dergi ve TV kanallarının yanı sıra internet siteleri üzerinden canlı yayınlar reklam ve duyurular ve geniş çaplı tanıtıma yer verdiklerini söyleyen Demir, “İstanbul Genelinde, Reklam Afişleri, Feshane Çatı Giydirmesi, Zeplinler, Toplu Gsm Mesajları, Tüm Toplu Taşıma Araçlarında Afiş Ve İstanbul’un 7 Merkezi Noktasında El İlanı Dağıtımı İle tanıtımlar yaptık” diye konuştu.

ETKİNLİK GÜNCESİ

26 Eylül 2013 Perşembe;
Akşam saat 19.00 dan sonra sırasıyla sanatçıları Yücel Aktaş, Yüksel Tellioğlu, Temel Reis, Yılmaz Kasapoğlu, Seyfettin Çakıral ve Kahramanmaraşlı Arif Sarıtürk ve Ali Küçük sahne aldılar. Ayrıca Trabzon İlçe Belediyeleri ile Kahramanmaraş Belediyesi halkoyunları ekipleri gün içerisinde oyunlarını sergilediler.

27 Eylül 2013 Cuma;
Saat 11.00’de Resmi Açılış Merasimi Kur’an Tilaveti ile başladı. Açılış Merasimi Genel Başkan Mustafa Demir’in açılış konuşmasını takiben;Trabzon Valisi Abdülcelil Öz, İstanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu, evsahibi olması nedeniyle Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, AK Parti İstanbul il Başkanı Aziz Babuşcu,Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın konuşmaları ile birlikte Trabzon’un 17 ilçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, İstanbul’da bulunan İlçe Belediye Başkanları ile Üst düzey Bürokrat ve İşadamları, İstanbul ve Trabzon Milletvekillerin katılımlarıyla başladı.Konuşmalardan sonra mehteran takımının gösterisi ve mehteran marşları eşliğinde kurdele kesilerek salonlara geçilerek standlar ziyaret edildi.

Saat 15.00’de 1500 Kişiye Yetebilen İstanbul’un En Büyük Tenceresinde Kuymak Pişirilerek Katılımcılara ikram edildi.

Saat 15.00’de Tarihsel Süreçte Trabzon Yöresi Kültürel Geleneği adıyla KTÜ Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal Üçüncü tarafından Sadabat salonunda konferans verildi.

Saat 18.00’de Yazar, Av. Murat Başman’ın ”Trabzon’un İlk Yayınevinin İzinde” Söyleşisi yapıldı.

Saat 19.00 dan sonra TDF Gençlik komisyonu üyelerinin tiyatro ekibi Trabzon’un Fethi ile ilgili oyunlarını sergilediler. Akşam ise sanatçılarımız Murat Kumaş, Mehmet Şen, Erkan Yeşilyurt, Ali Bakanay, Hayri Yaşar Karagülle, Cengiz Selimoğlu, Turan Topçuoğlu, Bizim Gönül ile Akçaabat Belediyesi Halk Oyunları ekibi sahne aldılar.

28 Eylül 2013 Cumartesi;
14.30’da Trabzonspor taraftarlarını taşıyan Bordo Mavi ve Türk Bayrakları ile Süslenen 61 Taka Haliç’te Yarışarak Feshane önlerine kadar Trabzon ve Trabzonspor Sloganları atarak geldiler ve Trabzonspor’un verilmeyen 2010-2011 yılı defolu kupasını karaya çıkartarak temsili alınışını gerçekleştirdiler. Şair Yazar Sabahattin Şentürk, ‘Rüzgâr Topuklu Adam’ ünvanlı Trabzon’un ender halkoyunu uzmanı İTÜ öğretim üyesi Cavit Şentürk’ü anlattı.

15.00’te Şair Yazar Mehmet Kartal “Öykülerim Işığında Daha başka Ne Diyem” Şiir Dinletisi yapıldı.

16.00’da KTÜ Tarih Bölümü Uzmanları; Tarih Bölümü Başkanı, Prof. Dr. Kenan Ünlü – Trabzon’un Fethi, Rektör Yardımcısı, Prof. Dr. Hikmet Öksüz – Trabzon’da nüfus hareketliliği, Tarih Bölümü üyesi, Doç. Dr. Temel Öztürk – Askeri Üs Trabzon,
Tarih Bölümü okutmanı, Veysel Usta – Rusların Trabzonu işgali ve muhacirlik, konularını içeren panel düzenlediler.

16.30’da Milli Tekvandocu Battal Gazi Özçınar tarafından “Mermer Kırma Rekor Denemesi” gerçekleştirildi.

17.00’de Koleksiyoner Uğurcan Başman tarafından “Trabzon’un Tarihi Fotoğrafları” slâyt gösterisi yapıldı. Trabzon Dernekleri Federasyonu Gençlik Komisyonu Tiyatro Grubunun, Yönetmen Yavuz Ketenci yönetiminde hazıladığı ”Trabzon’un Fethi’ konulu tiyatro sergilendi.

Ayrıca Trabzon’lu sanatçılar Sedat Keskin, Ağasarlı Zehra, Abdurrahman Yazıcı, Yusuf Cemal Keskin, Zeynep Başkan ve Akçaabat Belediyesi Halkoyunu ekibi sahne aldılar.

29 Eylül 2013 Pazar;
17.00’de Şair, Yazar, Sanat Yönetmeni Âdem Tuzcu ve Yönetmeni, Müzisyen, Vokal ve Yorumcu Ferda Sümer tarafından sanat üzerine konuşmalar ile Gürkan Tosun sunumuyla şiir ve müzik dinletisi ve İbrahim Hakkı Gündoğdu anlatımıyla “Otuzuncu Harfle İcraat” konulu söyleşi yapıldı.

18.00’de Trabzon Dernekleri Federasyonu Gençlik Komisyonu Halkoyunu ekibince kemençe eşliğinde horon gösterisi gerçekleştirildi.

19.00’da Günay Naipoğlu, Mustafa İlhan, Tarık İhtiyar, Fadime Hala, Âşık Süleyman, İsmail Türüt sahne aldılar.
İLK’LERDEN OLUŞAN YENİLİKLER

Tarih Paneli

İTÜ Tarih Bölümü Uzmanları tarafında Trabzon’un 552 yıl önce Fatih Sultan Mehmet tarafından nasıl ve ne şekilde fethedildiği anlatan bir panel yapıldı.

Gravür Resim Sergisi

Cumhurbaşkanlığı Devlet Sanatçısı Trabzon’lu Ressam, Gravür Çizim Ustası Cemal Akyıldız’ın Trabzon Konaklarının Gravür Resimleri Sergilendi.

Fotoğraf Sergisi

İstanbul’da Yıllardır Yüzlerce Sanat öğrencisi Yetiştiren, Tasarım, Çizim, Model ve Uygulama Alanlarında İlk’leri Gerçekleştiren İstasyon Sanat Akademisi Sahibi Hülya Düzenli’nin Yağlıboya Resim Sergisi açıldı.

Ziyaretçiler

Trabzon Dernekleri Federasyonunun Trabzon’un 552. Yılı kutlamaları etkinliğini Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak. (TBMM Başkanvekili) Meral Akşener, (CHP Grup Başkanvekili), Akif Hamzaçebi Akparti İstanbul Milletvekilleri Erol Kaya. Oktay Saral, CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay Eski Milletvekilimiz Halil Akyüz Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay,. Güngören Belediye Başkanı Ş.Yücel Karaman, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ile çok sayıda bürokrat, siyasi parti temsilciSİ, muhtar ve işadamı ile yaklaşık 1 milyonun üzerinde katılımcı dört gün boyunca etkinlik alanını ziyaret ettiler

Ulusoy Turizmin İlk Otobüsü

TDF- Trabzon Dernekleri Federasyonu, Türkiye taşımacılık sektörünün önde gelen firmalarından Ulusoy ailesini unutmadı ve Bahattin Ulusoy a ait 1937 Model, Of-Trabzon arasında sefer yapan ilk yolcu otobüsünü Feshanede sergiledi.

Otobüs ziyaretçilerden olağanüstü ilgi gördü ve otobüsle hatıra fotoğrafı çektirmek için sıraya geçtiler.

Kardeş Şehir Kahramanmaraş

Kardeş Şehir Kahramanmaraş’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul’da faaliyette olan Av. Şaban Kurt Başkanlığındaki Maraşder Derneği ile K.Maraş ürünlerini sergileyen üç ticari standa etkinlikler içinde yer verildi ve K.Maraşlı iki sanatçı birlikte şiir ve türkü seslendirdiler.

Sultanlar Feshane’de

TDF-Trabzon Dernekleri Federasyonu Gençlik Komisyonu Tiyatro Grubu Üyelerinin Sergilediği Tiyatro Oyununda Rol Alan Sultanlar Ziyaretçilerin Yoğun İlgi Gördüler ve Birlikte Fotoğraf Çektirdiler.
Basın ve Canlı Yayın

Taka, Günebakış Gazetelerinin yanı sıra çok sayıda yerel basın ve internet medyası ile birlikte Kanal-T, Mavi Karadeniz, MedyaTV, TV-em stantlarından basın desteği verdiler.

Etkinliik Günün değişik saatlerinde TV lerden ve TDF-Trabzon Dernekleri Federasyonunu İnternet Sitesi İle Trabzon’da Atapark ve Taksim’de Led Ekranlarından Canlı Olarak Yayınlandı.

Canlı Heykeller

Feshane Giriş Yolu Üzerinde Duran Özel Giysili, Heykel Gibi Boyanmış Eğitimli Tiyatroculardan Canlı Heykeller, Göz Kamaştırdı ve Görsel Şölen Yaşattılar.

Dünyanın En Büyük Demliği

Bakırcı Ustası Ali Çavuş’un İmal Ettiği ve Trabzon’dan Etkinlik için özel olarak getirilen Dünyanın En Büyük Bakır Çay Demliği de Olağanüstü ilgi gördü. Ve birlikte resim çektirmek için önünde ziyaretçiler kuyruk oluşturdu.

Havai Fişek Gösterisi

Etkinliğin Kapanış saatlerinde dakikalarca süren havai fişek ve lazer gösterilerini ziyaretçiler fotoğrafladılar.

Etkinlik içinde etkinlik

Fotoğraf Sergisi Feshane Kültür Merkezinde Gençlerden İlgi Gördü. TDF Gençlik Komisyonu Üyelerimiz Fethin 552. yıldönümüyle ilgili olarak “Trabzon fethedilmeden İstanbul fethedilmiş olamaz” konulu bir tiyatro sahnelediler.

Ayrıca 26 – 27 – 28 – 29 Eylül günlerini kapsayan Kan Bağış Kampanyası ile TDF Gençlik Komisyonu Üyeleri Kızılay’a 400 ünite Kan Topladılar.

Kardeş şehir K.Maraş’tan destek

Kardeş şehir Kahramanmaraş’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul’da faaliyette olan Maraşder Derneği ile üç adet K.Maraş ürünlerinin sergilendiği ticari stantlara etkinlikler içinde yer verildi. K.Maraşlı iki sanatçı da etkinlikte şiir ve türkü seslendirdiler.

Beklentilerin üzerinde yoğun katılım

Günlerce Radyo, TV ve Gazeteler aracılıyla yapılan tanıtım, ilan ve duyurular ile toplumun büyük çoğunluğuna ulaşıldı.

Trabzon Valisi Abdulcelil Öz’ün yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve 17 İlçenin Kaymakam ve Belediye Başkanları aramızdaydılar.

İstanbul’dan ise, TBMM Başkanvekili Meral Akşener’den, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’a ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e kadar siyasilerin,

Kenan Ünlü’den, Miktad Kadıoğlu’na Profesörlerin,

Ve onlarca Belediye Meclis Üyesi ve muhtarlarımız ile binlerce vatandaşımız etkinliklerimize katıldılar.

4 gün boyunca her akşam 3 saat sahnede kalan Karadeniz ve Trabzon’dan dünyaca ünlü sanatçılarımız konser verdiler. Sonuç olarak Federasyonumuz gelecek yıllarda tekrarı özlemle beklenecek bir etkinlik gerçekleştirdi.