7. GELENEKSEL HAMSİ ŞÖLENİ

7. GELENEKSEL HAMSİ ŞÖLENİ

29/08/2016 0 Yazar: fatihkalemci

Bağcılar Belediyesi ile Bağcılar Trabzonlular Derneği’nin Düzenlediği ‘7.Geleneksel Hamsi Şöleni’nde Bağcılar Trabzonlular Derneğini yalnız bırakmadık… Trabzon Dernekleri Federasyonumuz 29.Aralık.2013 Pazar günü (bugün) Bağcılar Trabzonlular Derneği tarafından düzenlenen 7.Geleneksel Hamsi Şölenine katıldı.

Bağcılar Belediyesi ile Bağcılar Trabzonlular Derneği’nin Düzenlediği ‘7.Geleneksel Hamsi Şöleni’nde Bağcılar Trabzonlular Derneğini yalnız bırakmadık…
Trabzon Dernekleri Federasyonumuz 29.Aralık.2013 Pazar günü (bugün) Bağcılar Trabzonlular Derneği tarafından düzenlenen 7.Geleneksel Hamsi Şöleninde

TDF olarak Genel Başkanımız Mustafa Demir’in rahatsızlığından dolayı katılamadığı etkinliğe Başkan vekilimiz Hüseyin AYAZ, Enver YILMAZ, Başkan Yardımcımız Cemal GÜVERCİN, Yönetim Kurulu Üyesi İrfan ZENGİN, Genel Başkan Danışmanlarımızdan Şükrü KARATAŞ, Gençlik Kolları Başkanı Korkut Yılmaz AYAZ, Yönetim Kurulu Üyeleri; İbrahim Akın ve Zafer Tarkan’dan oluşan heyetle katıldık. Programda TDF Gençlik Kolları kız horon ekibi ve erkek horon ekibi gösteri yaptılar.

Bağcılar Trabzonlular Derneğinin Hamsi Şöleni etkinliğine doğrudan destek veren Bağcılar Belediye Başkanı Lokman ÇAĞRICI; yatırımlarımız Devam Edecek “Bağcılar Meydanı Güzelliklere Ev Sahipliği Yapacak” Dedi. Geçmişte Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında atalarımızın bir amaçta buluştuklarını ifade etti. ‘Niyet halis olunca akıbet hayır olur.’ Diye sözlerine ekleyerek şöyle konuştu:
‘Bu ülkenin mayasındaki birlik ve beraberlik duygusunu birlikte geliştireceğiz. Bu ülke bir mozaiğin güzelliğini ortaya koydu. Bağcılar ilçemiz Kürt’ü. Türk’ü, Sünni’si ve Alevi’si ile güzel. Allah için birbirimizi seveceğiz. Gelecek nesillerin hayırla yâd etmesini istiyorsak güzellikleri ortaya çıkaralım.
Düzenlediğimiz Hamsi Festivali’nde güzellik adına bir araya geldik. Şölenin yapıldığı Bağcılar Meydanı’nı İstanbul’un en güzel meydanı olacak, Sayın Başbakanımız ‘ın Bağcılar metrosunu hizmete açmasına şahit olduk. Açılışta bu meydanı doldurmuştunuz. Bugün de o günkü güzelliği sergiledik. Bu meydan güzelliklere ev sahipliği yapacak, dedi.
Bağcılar Trabzonlular Derneği Başkanı Abdülkadir ÇELEBİ’de festivalde birlik ve beraberlik duygularının geliştiğine işaret ederek, ‘Hamsi bahane birlik ve beraberlik şahane’ diye konuştu. AKP İlçe Başkanı İsmet ÖZTÜRK ise konuşmasında, muhteşem bir tabloya şahit olduklarını ifade etti. Türkiye’nin geçtiği sürece dikkat çeken ÖZTÜRK, Bağcılar’ın her rengi barındıran özelliğine burada şahit oluyoruz’ dedi.

‘Hamsi Yediler, Horon ve Kolbastı Oynadılar’

‘Geleneksel Hamsi Şöleni’ bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Her yaştan binlerce ilçe sakininin katıldığı şölende, Bağcılar Meydanı’nın 3 farklı noktasında 3 ton hamsi ikram edildi. Soğuk havada gerçekleşen şölene katılan davetliler halk oyunları ekiplerinin kemençe eşliğinde sundukları horon ve kolbastı gösterisiyle ısındılar. Yerinde duramayan davetliler, zaman zaman ekiplere eşlik ederek keyifli anlar yaşadılar.
Yerel sanatçılar da seslendirdikleri Karadeniz türküleriyle müzik ziyafeti verdiler. Şölenin ilerleyen saatlerinde sahne alan Karadenizli sanatçı Yasemin Yıldız sevilen Karadeniz türkülerini seslendirdi.
Şölende Bağcılar Meydanı’na kurulan Kızılay Çadırı’nda da kan bağışında bulunuldu.
Şölene ayrıca Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, Belediye Meclis Üyeleri ile değişik ilçelerdeki dernek temsilcileri de katıldı.

BAĞCILAR TRABZONLULAR DERNEĞİNİN 7. GELENEKSEL HAMSİ ŞÖLENİNE KATILDIK