7. HAMSİ FESTİVALİ

7. HAMSİ FESTİVALİ

31/08/2016 0 Yazar: fatihkalemci

TDF KKTC KARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİNİN DÜZENLEDİĞİ 7. HAMSİ FESTİVALİNE KATILDI.

TDF, KKTC Karadeniz Kültür Derneğinin düzenlediği 7. Hamsi Festivaline onur konuğu olarak davet edildi.

Trabzon Dernekleri Federasyonu, KKTC Karadeniz Kültür Derneği ile yaklaşık 10 yıldır çok sıcak ve yakın ilişkiler içinde bulunmaktadır. Bu ilişkiler münasebetiyle TDF, KKTC Karadeniz Kültür Derneğinin düzenlediği 7. Hamsi Festivaline onur konuğu olarak davet edildi. Karadeniz Kültür Derneğin nazik davetine iştirak etmek için; genel başkan Mustafa Demir, Başkan Vekilleri Hüseyin Ayaz, İsmail Şatıroğlu, yönetim kurulu üyesi Ali Rıza Balcı, Musa Ayaz, gençlik kolları Başkan yardımcısı Ali Cihan Akgül, Tuğce Sekmen, Özgür Ayaz, Zuhal Karasoy ve yönetim kurulu üyelerinin eşlerinden oluşan bir heyetle 1 Kasım Cumartesi Kıbrıs’a gittiler.

Aynı gün, TDF heyetine Kıbrıs’ın tarihi ve turistik yerlerini gezme üzere dernek yöneticisi Neriman Çakır refakat etti. 2 Kasım Pazar günü de İskele ilçesindeki derneğin mülkü olan binanın geniş bahçesinde düzenlenen 7.Hamsi festivalinde yerlerini aldılar. Karadeniz kültür Derneğinin Trabzon’dan özenle getirttiği hamsiler hiç bozulmadan ızgara tava ve hamsi pilavı olarak katılımcılara ikram edildi. Karadeniz Kültür Derneği 7. Hamsi Festivali İskele’de gerçekleştirildi. Etkinliğe, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Sibel Siber, KTBK Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik KK Tümgeneral İlyas Bozkurt, bazı bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı. Festival, saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı. Daha sonra Karadeniz Kültür Derneği minikler horon ekibi gösteri sundu. Ardından da derneğin bale gurubu sahne aldı. Tatlısu Belediyesi Halk Dansları Ekibi de gösterisini sundu. Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Turan Büyükyılmaz, festivalin amacının vatandaşların birlik ve beraberlik içerisinde kültürlerini yaşatarak kaynaşmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da hamsi festivaline şeftali kebabının katılmasıyla birlikte iki kültürün kaynaştırıldığını ifade ederek böylesi kültürel etkinliklere her zaman katkı koyacaklarını söyledi. Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Demir de konuşmasında; Karadeniz Kültür Derneği ile güzel bir ilişki içerisinde olduklarını anlattı. 26 Şubat- 01 Mart 2015 tarihlerinde İstanbul Feshane Kongre ve Kültür Merkezinde düzenleyecekleri Trabzon Kurtuluşu ve Trabzon STK tanıtım günleri etkinliğine Karadeniz Kültür Derneğini ve KKTCK halkını davet ederek aralarındaki birlik ve beraberliğin daha da artmasını temenni ettiklerini belirttikten sonra İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na, TDF nin plaketini ve Trabzonspor formasını takdim etti. KKTC Karadenizliler Kültür Derneği yönetim kurulu ve İskele Belediye başkanı, Trabzon Dernekleri Federasyonu Heyetine İskele kültür Merkezinde akşam yemeği vererek uğurladılar.