sv

GENÇLERDEN ÜSTAD’A BAYRAM ZİYARETİ

31 Ağustos 2016 11:41

 

TDF Gençlik Kolları geleneksel hale getirdiği bayramlaşma ve “yaşayan değerlerimize yaşarken değer verme” etkinliği çercevesinde Ümraniye Trabzon Parkta kahvaltıda bir araya geldiler.
Kurban Bayramının 4. Gününde gerçekleşen etkinlikte gençler birbirleriyle bayramlaşıp kahvaltı eşliğinde sohbet ettiler. Yaklaşık 3 saat boyunca hoş, eğlenceli ve keyifli dakikalar geçiren Trabzonlu gençler kahvaltı sonrasında karadeniz müziğinin önemli değerlerinden Kemençenin Üstad’ı Yusuf Cemal KESKİN’i evinde ziyaret ettiler. Bayramlaşma ziyaretinde Üstad’ın kendi gibi Karadeniz müziğine ve kemençeye tutkulu olan oğulları Yaşar Zafer ve Mustafa Bülent de babalarıyla birlikte gençleri ağarladılar.

Kemençenin Üstad’ının ümraniyedeki evinde gerçekleşen bayramlaşma ziyaretinde gençler üstad ile bayramlaştıktan sonra kendilerini bir anda Karadeniz müziğinin ve kemençenin gizem dolu mazisinin içinde buldular. Üstad Yusuf Cemal KESKİN’in kemençeyle buluştuğu ilk günden bugüne kadar sanat hayatı ve hayatının önemli bir parçası olan kemençe ile ilgili anlattığı anılar gençlerde büyük bir hayranlık uyandırdı. Üstad; bizler buralara kadar gelirken örnek aldıklarımızı, eserlerini seslendirdiklerimizi, bizlere bu işi öğretenlerin ismini anmaktan mutluluk duyduk fakat kayıtlı 300’e yakın eserimizi okuyanlar bizim ismimizi nedense söyleyemiyorlar, diyerek oluşan vefasızlığa kendine has espirili diliyle inceden sitemde bulundu.

Kemençenin Üstad’ı geçmişinde kendisine sorulan eğitim durumuyla ilgili soruya verdiği Sultanmurat Üniversitesi mezunuyum cevabıyla eserlerinin ve müziğindeki ilham kaynağının Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı Sultanmurat yaylası olduğunu ifade etti. Eski sanatçıların, kemençecilerin, kavalcıların mazilerinde sultanmurat yaylasının önemli bir yeri var, eskiden buralarda adım başı sanatını takdim edenleri görmek mümkündü sözlerinin içinde o güzel yılların ve anıların hasretini gençlere hissettirdi.

Yusuf Cemal KESKİN kendisine verilen devlet sanatcısı ünvanıyla ilgili; beni kabul ettiler ama kemençemi kabul ettiremedim, sözüyle ülkemize ait müzik aletlerinde hayatının parçası olan kemençeye yer verilmemesinin sitemiyle dolu olduğunu ifade etti.

Yusuf Cemal KESKİN Karadeniz müziği ve sanatçının ekmek teknesi olarak ifade edebileceğimiz telif hakları hakkında çeşitli projelerinin olduğunu fakat bunları gerçekleştirecek desteği bir türlü bulamadığını ifade etti.

Bir saati aşkın süren hoş sohbet ve anıların ardından sıra hayatının parçası olan kemençeye ve Üstad’ın hünerlerine gelmişti. Üstad hem çaldı hem söyledi oğulları da eşlik etti. Gençler mest olmuş şekilde dinlerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadılar bile.

Gün bu keyif dolu dakikaların yaşanmasına vesile olan bayram ziyaretinden dolayı hem gençlerin hem de Üstad Yusuf cemal KESKİN’in duyduğu mutluluktan dolayı teşekkür etmeleri, TDF Gençlik Kollarının günün hatırası olarak Üstad’a hediye ettikleri Trabzonspor Forması ve hatıra fotoğrafı çekimleriyle son buldu.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.