sv

FESHANE’DE 2. GÜNÜ RESMİ AÇILIŞLA DEVAM EDİYOR.

31 Ağustos 2016 11:54

FESHANE’DE 2. GÜNÜ RESMİ AÇILIŞLA DEVAM EDİYOR.

“Trabzon’un Fethi’nin 553. Yıl Dönümü Kutlamaları” ve “Trabzon Tanıtım Günleri” Etkinlikleri Resmi Açılışı Resmi açılışı 24.10.2014 Cuma saat 15.oo’te yapıldı KKTC-Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve bakanlarının da katılımıyla yapıldı.

TDF – TRABZON TANITIM GÜNLERİ İKİNCİ GÜNÜNDE NEFESLERİ KESTİ
Trabzon Dernekleri Federasyonunun geleneksel olarak her yıl gerçekleştirdiği Trabzon’un Fethi’nin Yıl Dönümü Kutlamaları” ve “Trabzon Tanıtım Günleri” Trabzon’dan gelen Valilik, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlıkları ile KKTC-Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve bakanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Trabzon Dernekleri Federasyonu’nun organize ettiği Trabzon’un Fethi’nin 553. Yıl dönümü kutlamaları ve Trabzon Tanıtım Günleri Etkinliği’nin resmi açılışı dün yapıldı. Eyüp Sultan Camii’nde kılınan Cuma namazından sonra Feshane’ye kadar yapılan Fetih yürüyüşüne son bölümde Mehteran takımı da eşlik etti.

Temsili Fatih Sultan Mehmet figürü ve askerleri de kortejin önü sıra salona girdi.

Saat 15.oo’te başlayan açılış törenine çok sayıda devlet yetkilisi ve STK temsilcisi katıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dr. Hakan Dinçyürek,
ve beraberinde bakanlar,
Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu,
AK Parti İstanbul milletvekili Oktay Saral,
CHP Milletvekilleri Volkan Canalioğlu, Hüseyin Bürge,
Faik Tunay, Süleyman Çelebi, Umut Oran,
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay,
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,
Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen,
Çarşıbaşı Belediye Başkanı Coşkun Yılmaz,
Düzköy Belediye Başkanı Abidin Çelik,
Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız,
Ayrıca Sürmene Kaymakamı şevket Atlı,
Şalpazarı Kaymakamı Cafer Sönmez ve
Düzköy kaymakamı Hüseyin Baş,
Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün,
Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı,
Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta,
Kadıköy Belediye Başkanı Akyurt Nuhoğlu,
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın,
Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay,
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen,
STK Başkanı Hasan Ekşi ve
Diğer STK temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.
Kur’an okunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını TDF Başkanı Mustafa Demir yaptı.
Mustafa Demir, Trabzon’un Kurtuluşu’nun uzun yıllardan beri kutlandığını ancak fetih kutlamaları yapılmadığını, Gençlik Kolları’nın küçük çaplı anma ve kutlama törenleri yaptığını, son iki yıldır da federasyon olarak bu organizasyonu düzenlediklerini söyledi. Demir şöyle devam etti. “Biz Trabzon’da doğduk sonra buralara geldik. Burada doğan gençlerimizle birlikte bu kutlamaları yaparak onların da memleketlerinden ve kültürlerinden kopmamaları için gayret ediyoruz. İlerleyen yıllarda bu kutlamaları diğer illerde de bulunan Trabzonlu hemşerilerimizi de dâhil etmek, Amerika’daki Türk yürüyüşüne Trabzon olarak katılmayı istiyoruz”
Açılışa biraz gecikmeli gelen Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, protokolde oturmayarak konuşmalar devam ederken stantları gezmeyi tercih etti.
Mustafa Demir’den sonra konuşan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, etkinliği düzenleyen TDF Başkan ve yönetimine teşekkür ederek Hicri Yılbaşına da değinerek, “Trabzon gelişiyor, ilerliyor, bir dünya kenti olma yolunda ilerliyor. Bu Cumhurbaşkanımız, Başbakanımızın da katkılarıyla oluyor. Hepinizi Trabzon’a davet ediyorum” dedi.
Vali Abdilcelil Öz de kısa bir konuşma yaparak “Trabzon kadim bir tarih ve kültür şehridir. İpek Yolu’nun izleri şehirde devam etmektedir. Bir süre göçle gelen bir durgunluktan sonra yine eski sosyal ve ekonomik canlılığına kavuşmaktadır” diyerek o da Gümrükçüoğlu gibi insanları Trabzon’a davet etti.
Daha sonra siyasi parti temsilcileri söz aldı ve CHP adına Volkan Canalioğlu, MHP adına Hüseyin Örs, AK Parti adına da Oktay Saral konuşarak organizasyon için TDF yönetimine teşekkür ettiler.
Son olarak KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da bir konuşma yaparak nazik davetlerinden dolayı TDF yönetimine teşekkür etti. Trabzonluların vatan, millet ve bayrak konularındaki hassasiyetlerini her zaman takdir ettiğini söyleyen Eroğlu, Trabzonlu göçmenlerin Kıbrıs’ta da bulunduğunu ve örnek insanlar olduklarını söyledi.
Daha sonra yemek salonuna geçilerek topluca yemek yenildi. Feshane etkinlikleri daha sonra konserler ve çeşitli eğlence organizasyonlarıyla 23.oo’e kadar devam etti.

Feshane’deki Trabzon etkinlikleri bugün de devam edecek ve yarın yapılacak final programlarıyla sona erecek.

Resmi açılışı 24.10.2014 Cuma saat 15.oo’te yapılacak Fetih ve Tanıtım Günleri’ne dört gün boyunca iki milyondan fazla ziyaretçi gelmesi bekleniyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.