ACISU ŞENLİĞİ

ACISU ŞENLİĞİ

01/09/2016 0 Yazar: fatihkalemci

ACISU ŞENLİĞİ BU YIL RENKLİ GEÇTİ

Geleneksel Şalpazarı – Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı 10 Mayıs 2015 Pazar günü yapıldı.

Geleneksel Şalpazarı – Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı, 25. Acısu Şenlikleri bu yıl siyasetçilerin de katılımıyla daha renkli geçti.
Geleneksel Şalpazarı – Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramına İstanbul’dan Trabzon Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu heyeti
Genel başkan Mustafa demir, Başkan vekili Hüseyin Ayaz, Başkan yardımcısı Muzaffer Bayraktar ve TDF Trabzon basın temsilcisi Ahmet Külekçi katıldılar.
Şenlik öncesi hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığını belirten Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, şenlikle ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Mevsimin ilk şenliği olan Acısu’da halkımızın rahatı için bazı tedbirler aldık. Karayolu üzerinde trafiği aksatmamak için yolun tek tarafına Pazar kurduracağız. Yeme-içme dışında faaliyet gösteren esnafa müsaade etmeyeceğiz. Yani penaltı atışı gibi alan işgal eden faaliyetlere izin vermeyeceğiz. Şenlikte içki satışı da kesinlikle yasak. Acısu’daki tüm işletmeler fiyat tarifeleri asacak, yılda bir gün buraya gelen misafirlerimize günübirlik tarifeler uygulanmayacak. Halkımızdan çöplerini rastgele etrafa atmamalarını istiyoruz. Şenlikte yöresel yemeğimiz keşkek, ayran, yağlı ikram edeceğiz. Ağasar balı için altın ödüllü yarışma düzenleyeceğiz. Sanatçılarımızla, horon gösterilerimizle insanlarımızı eğlendireceğiz. Şenliğimize gelen siyasetçilere konuşma fırsatı vereceğiz. Şenliğimiz inşallah, Şalpazarı’na, tüm Türkiye’ye, insanlarımızın birlik ve beraberliğine hizmet eder.”

ACISU HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ KÜLTÜRÜMÜZÜ
BAŞ TACI YAPTI
Son yılların en coşkulu Acısu Hıdırellez Şenliği gerçekleşti. Şalpazarı Belediyesi’nin organize ettiği şenliğe halk yoğun ilgi gösterdi. Öyle ki şenlik alanı, yollar ve hatta ormanın içleri tıklım tıklım doluydu. Şenlik, eğlence dışında yöresel unsurlarımızı ön plana çıkartması bakımından önemli bir rol oynadı. Şenliğe birçok sivil toplum kuruluşundan, siyasi partilerden, çevre il ve ilçelerin yöneticilerinden yoğun katılımlar oldu.

AĞASAR BALI YARIŞTIRILDI
Şenlikte Şalpazarı’nda arıcılık yapanların ürettiği ballar yarıştırıldı. Ağasar Balının tanıtılması için yapılan yarışmada jüriler birinci, ikinci ve üçüncüyü belirledi. İkinci seçmekte zorlanan jüri iki tane bal üreticisini ikinci seçti. Birinciye tam altın, ikincilere yarım altın, üçüncüye ise çeyrek altın hediye edildi. Birinci Abdullah Tok, ikinci Emin Muhcu, diğer ikinci Selahattin Mıydak, üçüncü ise Ali Osman Kıran oldu.

YÖRESEL YİYECEKLERİMİZ İKRAM EDİLDİ
Şenlik alanını kaplayan horon halkasının da kurulduğu şenlikte katılımcılara yöresel yiyeceklerimiz olan bişi, helva, keşkek, pancar dolması ve tahta yayıkta yapılan ayran dağıtıldı. Dört kazan keşkek dakikalar içerisinde halka dağıtıldı ve bitti.