Apolas Lermi

Apolas Lermi

02/09/2016 0 Yazar: fatihkalemci

Köylü bir ailenin çocuğu olarak Trabzon’da doğdu. Gerçek adı ABDURRAHMAN LERMİ‘dir. İlköğretimi Trabzon’da, liseyi ise İstanbul’da okudu. Şu an İşletme bölümü son sınıf öğrencisi olarak üniversite eğitimine devam etmektedir.

Müziğe lise yıllarında tanıştığı Tuncelili bir arkadaşının da etkisiyle bağlama çalarak başladı. Daha sonra klasik gitar, kemençe ve elektro gitar ile ilgilendi. Akademik ya da özel olarak müzik eğitimi almadı. Lise yıllarında farklı dillerde etnik müzikle ilgilenen birçok amatör müzik grubuyla çalıştı. Çeşitli konser sahnelerinde ve barlarda birlikte çaldığı müzisyenlerden öğrendikleriyle kendisini geliştirdi. Bu dönemden beri arkadaşlarının taktığı bir lakap olan ‘ APOLAS ’ adıyla tanınmaktadır. Bu isim, herhangi bir dile ait değildir ve özel bir anlam taşımamaktadır. Sahne adı olarak kendisiyle özdeşleşmiştir.

Profesyonel olarak ilk ciddi sahne tecrübesini, protest müzik yapan bir grup olan GRUP MUNZUR ile çalışarak yaşadı. Türkiye ve Avrupa’da birçok konser organizasyonuna katıldı. Bir süre sonra bu gruptan ayrıldı ve ‘Fadime Kimdir’ adlı kitaba kabul edilen makalesinin de etkisiyle AYŞENUR KOLİVAR ile tanıştı. Karadeniz müziğinde tanınması daha çok bundan sonra gerçekleşti. Bu dönemde Doğu Karadeniz müziği ve kültürü üzerine araştırmalar yapan HELESA PROJESİ’nde yer aldı. Ayrıca yine çeşitli tarzlarda karadeniz müziğine ve kültürüne emek veren birçok kişiye eşlik etti ve halen de etmektedir.

Siyasi, kültürel ve sosyal olarak birbirine zıt ortamlarda müzik yapmanın zorluğu ve tecrübesiyle kendi tarzını oluşturan Apolas Lermi, sahne hayatına şu anda da devam etmektedir.
Ayrıca; gelecek dönemde gerçekleştirmeyi düşündüğü bireysel projeleri için, özellikle Trabzon ve çevresinin kültürel yapısıyla ilgili araştırmalar yaparak altyapı çalışmalarını sürdürmektedir..