HÜZEYİN AYAZ’LA RÖPORTAJ

HÜZEYİN AYAZ’LA RÖPORTAJ

02/09/2016 0 Yazar: fatihkalemci

1. BAŞKAN VEKİLİMİZ HÜZEYİN AYAZ’LA RÖPORTAJ

Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Hüseyin Ayaz’ın Taka Gazetesi Marmara Bölge temsilcisi Aytekin Akay’a vermiş olduğu röportajı

Trabzon Dernekleri Federasyonu’nun Genel Başkan Vekili Hüseyin Ayaz eski Bakan Faruk Nafız Özak’a ateş püskürdü. Ayaz, kendilerini teşvik edip daha sonra bir kez bile randevu vermeyen bakana sitemini iletti.

Hüseyin AYAZ:“Her kültürden ve makamdan insan geldi bir o gelmedi.”

Hüseyin Ayaz, Trabzon Derneklerinin önemli isimlerinden biri.
Senelerdir Trabzon bayrağını en yukarılara taşımak için uğraşanlardan, yirmi yıldan fazla Trabzon Derneklerine katkı veren Hüseyin Ayaz ile yeni dönemi konuştuk. Ayaz, hem mutlu hem de buruk. Mutlu, çünkü Trabzon Günleri Anadolu’ya açılıyor. Sonra da Avrupa’ya. Buruk, çünkü eski Bakan ve Trabzonspor’un eski başkanı Faruk Nafız Özak’ın bir kez bile Trabzon günlerine gelmemesine üzülüyor.

Yurtdışı Trabzon Günlerinden bahsedelim .Belçika, Almanya, Fransa ,Kıbrıs Trabzon Günleri nerede yapılacak ,nasıl yapılacak, sistem nasıl olacak?

Trabzon Tanıtım Günleri etkinliklerini, biliyorsunuz ki biz Trabzon’un fethi, Trabzon’un kurtuluşu yıldönümleri ile birlikte yapıyoruz. Fetihte Trabzon Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı başta olmak üzere 18 ilçe kaymakamlıkları ve ilçe belediyelerine stant veriyoruz. Kurtuluş etkinliğinde aynı stantları Trabzon’la ilgili kurulmuş Sivil Toplum Kuruluşlarına veriyoruz ve bunlardan ücret almıyoruz. 22-25 Ekim 2015 tarihlerinde Trabzon’un Fethinin 554. yıldönümü kutlamaları ve Trabzon Tanıtım Gunleri Adı altında yine Feshane’de buluşacağız.19-22 Kasım 2015 de bu günleri Antalya’ya taşıyoruz. 18-22 Şubat 2016 da ise Bursa’da, 24-26 Şubat 2016’da da yeniden İstanbul’da olacağız.İstanbul’da yaptığımız bu etkinlikleri kurumumuza üye olan veya olmayan 250 Trabzon il,ilçe ve mahalle derneğimizle birlikte yaparken, İstanbul dışındaki büyük şehirlerimizde yapacağımız etkinlikleri o ilin Trabzon dernekleriyle birlikte ortak organize ediyoruz. Trabzonumuzu ülkemizin değişik şehirlerinde temsil etmeye ve tanıtmaya çalışan bu Sivil Toplum Kuruluşlarımıza maddı ve manevı anlamda katkı sağlamaya çalışacağız.Bu arada Kahramanmaraş’ta iki etkinliğimiz olacak. Birincisi, TDF Gençlik Kollarından 61 Trabzonlu gencimizi kardeş şehrimiz Kahramanmaraş’ı yakından tanımak ,kültürlerimizi buluşturmak ve var olan bağlarımızı daha da pekiştirmek amacıyla Kahramanmaraş’a götürüyoruz. Maraş’taki üst düzey bürokratlar,kanaat önderleri ve yöre halkı ile birlikte ,beraberimizde getireceğimiz sanatçılarımızla kardeşlik etkinliği yapacağız..Yine kardeş şehrimizde Trabzon Tanıtım Günleri etkinliğide planlıyoruz.
Peki, Türkiye’de başka hangi illerde etkinliğiniz olacak?
Trabzon’umuzu her yönü ile tanıtmak amacı ile ülkemizin diğer büyük şehirlerinde Trabzon Tanıtım Günleri etkinliklerimizi düzenleyeceğiz.Çalışmalarımız ve planlamalarımız devam ediyor.Onların tarihlerini tam olarak belirlemedik. Kıbrıs düşüncemiz de var..KKTC Karadeniz Kültür Derneği’nin düzenlediği Hamsi Festivaliyle Trabzon günlerini denk getirmeye çalışacağız.
Avrupa’da olacak sanırım…
Almanya,Fransa,Belçika,Hollanda ile çalışmalarımız var.Bu çalışmaları rahmetli Enver Yılmaz Başkanımız yürütüyordu. Bu konu ile ilgili yeni bir komisyon kuruldu.Çalışmalarına devam ediliyor.Komisyonun çalışmaları sonuçlandığı zaman kamuoyunu bilgilendireceğiz.
Son genel kurulda federasyonda yönetimde yenilemeye gittiniz. Ayrılanlar neden ayrıldı?Yeni isimler mi katmak istediniz yoksa düşünceniz neydi?

Sayın Genel Başkan Mustafa Demir genel kuruldan 3 ay önce ‘bir dönem daha adayım’ dedi..Yönetim kurulu çalışma arkadaşlarımızla tek tek görüştü. Yeni dönemde bazı arkadaşlarımız çalışmak istemedi .Federasyonumuzun vizyonunu daha yukarılara taşıyabilecek ve yeni sinerji katabileceğine inandığı arkadaşları listesine aldı..Yeni yönetim kuruluna Gençlik Kollarımızdan yeteri sayıda arkadaşımızı alarak gençlik aşısı yaptık.
Bir Faruk Nafiz Özak Gelmedi.”
Sayın Ayaz, Trabzon fethi ve kutlamaları etkinliklerinde, Feshane Trabzon Günleri’nde eski bakanımız,,Trabzonspor eski başkanı Faruk Nafiz Özak’a neden rastlamadık? Davet mi edilmedi yoksa bir kırgınlık mı var?
Her Trabzon Tanıtım Günleri etkinliklerine her yöreden ve kültürden ortalama 2.000.000 yakın misafir ağırladık.Cumhurbaşkanından Bakanlara,Trabzonlu olan ve olmayan milletvekilleri ve üst düzey bürokratlar geldi, bir sayın Faruk Nafiz Özak gelmedi .Bu etkinliklerin İstanbul’da düzenlenmesini bizden bizzat isteyen sayın Faruk Nafiz Özak’ın kendisidir. Hatta “İstanbulda bu işi yapmaya kalkışan bazı kişiler Trabzon ve Trabzonluların seviyesini zaafa uğrattılar, bu günlerin daha güzel yapılması için sizler insiyatifi elinize alın ve bana en kısa zamanda gelin” dedi. Sonra Bakanlık özel kaleminden en az 10 kez resmi yazı ve telefonla randevu istedim, ne randevu verdi ne de etkinliğimize geldi. Aynı şekilde Ankara’da gerçekleşen Trabzon Günleri’ne de heyet olarak kaç kez gittik. Maalesef Ankara Trabzon Vakfı Başkanı Sayın Bilgin Aygün’ü de her etkinliğimize davet etmemize rağmen armızda göremedik .Şimdi, Sayın Bakanımız Faruk Nafiz Özak’a soruyorum.?Yaptığımız bu etkinlikler neticesinde biz Trabzon’u en iyi şekilde tanıtmaktan başka ne yaptık? Feshane Kongre ve Kültür Merkezi’nin bağlı olduğu BELTUR A.Ş’den aldığımız bilgilere göre İstanbul’da düzenlenen İl Tanıtım Günleri’nde her zaman en fazla ziyaretçiyi ağırlayan il oluyoruz.Sayın bakanımızın Buna rağmen Ankara’da düzenlenen Trabzon Tanıtım Günleri’ne bu kadar zaman ve emek ayırıp çaba sarf etmesine rağmen bizim hiçbir etkinliğimize katılmamasını anlayabilmiş değilim.Bakanlığı döneminde en az 10 kez randevu istedik, randevu bile alamadık.Eski Bakanımız Sayın Faruk Özak, İstanbul’da Trabzon günlerini en iyi şekilde yapalım diye bizi teşvik etti ancak bir kez bile olsun etkinliğimize gelmedi. Trabzon’lu olmayan vekiller, bakanlar geldi, sadece o gelmedi. Biz Faruk Özak’a ne yaptık?
Üç senedir bu etkinlikleri hiçbir kurumdan para almadan yapıyoruz. Yinede belirli bir para kazanıyoruz. Bu paranın belli bir kısmını Gençlik Kollarımızın projelerine ve Trabzon’un tanıtımına harcıyoruz. Nihai hedefimiz kurumumuza kalıcı bir mülk almaktır.

TDF Başkan Vekili Hüseyin Ayaz Trabzon Tanıtım Günleri’nin, Edirne’den Kars’a, Almanya’dan Fransa’ya her yerde olacağını söyledi.

huseyin-ayaz-ropartaj-buyuk