Kızılay İçin Trabzon Sevdalılarının Akan Kanları Durmadı

Kızılay İçin Trabzon Sevdalılarının Akan Kanları Durmadı

29/08/2016 0 Yazar: fatihkalemci

Kızılay İçin Trabzon Sevdalılarının Akan Kanları Durmadı

Kasımın 18’i Günlerden Pazar, hava sabahın erken saatlerinde sisli, yağdı yağacak gibi, pek çok insan camdan baktığında gördüğü sisli havadan dolayı programlarını iptal edip bugün dışarı çıkılmaz niyetinde, ama birileri hariç.

Onlar Trabzon için,Trabzonspor için canımı bile veririm düşüncesinde olan, hayatları boyunca Trabzon’a yürekten sevdalı gerçek Trabzonlular, gerçek Trabzonsporlular. Camdan baktıklarında gördükleri sisi, tenlerine değen yağmur tanelerini görmemezlikten geldiler, Trabzonluluğun gereği olarak verdikleri sözü yerine getirmek için Pazar keyiflerinden feragat ederek sabahın erken saatlerinden itibaren Şişli’ye, Cevahir AVM’nin önüne akın ettiler. Neden mi canlarını vermeye; hastanelerde umutla bekleyen ihtiyaç sahipleri için CAN demek olan damarlarındaki ASİL KAN’larını vermeye akın ettiler.

Trabzon Dernekleri Federasyonu Gençlik Kolları ile BordoMavi.Net temsilcilerinin ortaklaşa düzenlediği “Kızılay’a Kan Bağışı ’ Kampanya için çalışmalara haftalar öncesinden başlandı. Kan bağışı kampanyası için hazırlanan pankartla Avrasya Maratonuna katılarak onbinleri kan bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ettiler. Sanal ortamda başlattıkları etkinlik ile kan bağışının önemine dikkat çeken gençler, üstüne basa basa, yılmadan usanmadan duyarlı vatandaşların damarlarındaki ASİL KAN’a Kızılay için talip olduklarını duyurdular. Trabzonlu STK ve temsilcililiklere yolladıkları toplu SMS ler,Yerel televizyon ve gazetelerden yaptıkları ilan ve duyurular ile ulaşılmadık kimse kalmasın diye çalıştılar

18 kasım, gece gündüz bu kampanya için çalışan Trabzon sevdalısı gençler için bayram günü oldu. Literatürde yok ama KAN BAYRAMI desek yeridir. Kızılay yetkilileri TDF Gençlik Kolları ve BordoMavi.Net yetkililerine kan bağışı kampanyalarında ortalama 80 ünite kan bağışının yapıldığını, bu sayıya ulaşılması durumunda kendileri için iyi bir çalışma olacağını ifade ettiler. Söylenen bu rakamı az bulan Trabzon sevdalıları Kızılay yetkililerine en az 150 ünite kan bağışının sağlanacağını taahhüt ettiler. Pazar günü yolu Cevahir AVM önünden geçenleri farklı bir gün bekliyordu. Oradan geçen gözlere yolun kenarında bekleyen Kızılay Kan Bağış Tırı beklide aşinaydı ama gözlerin aşina olmadığı o kadar farklı şeyler vardı ki durup bakmadan, kan bağışında bulunmadan gidemiyordu insanlar. Meydanda arı gibi çalışan Trabzon sevdalısı gönüllü görevliler yayaları adeta takibe alıp yakalarına yapışarak kan bağışı için insanları ikna ediyordu, kayıt masalarında kan bağışçıları zaman kaybına uğramasın diye gönüllü görevlilerin harıl harıl çalışması vardı. Hemen yanlarında sabahtan akşama kadar bitmek bilmeyen kemençe, tulum ve horon insanların sürekli meydanda toplanmasına ve kan bağışı hakkında duyarlılık sahibi olmalarına fazlasıyla katkı sağladı. Kemençesi ile Çoşkun KÜÇÜK, Tulumuyla Ali SAYMAZ, Türküleri ile Mustafa İLHAN ve Sinan GÜLEBAŞ meydana toplanan insanların harika vakit geçirmelerini sağladılar. Kampanyayı gerçekleştiren TDF Gençlik Kolları ve BordoMavi.Net yetkilileri 61. ve 161. kan bağışçılarına DİK OYNA yazılı Bordo Mavi renklerde atkı hediye ederek güne farklı bir anlam kattılar. Saatler 19:00 u gösterirken Kızılay Kan Bağış Tırındakı malzeme ve stoklar maalesef tükendi. Günün sonunda Kızılay kayıtlarında 180 ünite kanın alındığı haberi gelirken halihazırda kan vermek için bekleyen 50 kişi üzülerek geri çevrildi. 180 ünite kan ile hayata tutunacak olan yüzlerce insanın yaşayacağı bayramdan dolayı 18 Kasıma KAN BAYRAMI desek yüzde yüz yeridir.

Kızılay yetkilileri 180 ünite kan bağışının kendileri için çok önemli bir bağış olduğunu ifade ederken, yaptıkları dört dörtlük kan bağış kampanyası ve sarf ettikleri tükenmek bilmeyen enerjiden dolayı Trabzon Dernekleri Federasyonu Gençlik Kollarına ve BordoMavi.Net temsilcilerine ne kadar teşekkür etsek azdır ifadelerini kullandılar. Kızılay yetkilileri her iki topluluğun temsilciliklerinden bu tür Kan Bağış Kampanyalarının sıklıkla devam ettirilmesini rica ve talep ettiler.

Trabzon Dernekleri Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Korkut Yılmaz AYAZ ve BordoMavi.Net İstanbul Temsilcisi Turgay ŞEN birlikte gerçekleştirilen Kan Bağışı Kampanyasında yapılan çalışmaların, harcanan emeğin karşılığında ulaşılan 180 ünite kan bağışının kendileri içinde çok mutluluk verici olduğunu, ifade ettiler. Ayrıca Trabzonlu ve Trabzonsporlu vatandaşlarımızın kan bağışı için birbirleri ile yarışarak ‘Biz Trabzonluyuz, Biz Trabzonsporluyuz Biz Başarırız’ diyerek hedef koyduğumuz 150 ünitenin de üzerinde bir bağışın yapılmasını sağladıkları için kendilerine sonsuz teşekkürler ediyoruz ifadelerini kullandılar. Her iki arkadaşımız Kızılay’ın talep ettiği kan bağışı kampanyasının sıklıkla tekrarlanması talebini de seve seve sözleriyle kabul ettiklerini ifade ettiler.

Trabzon Dernekleri Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Korkut Yılmaz AYAZ yaptığı açıklamada; Trabzon için Trabzonspor için adından söz ettirecek anlamlı faaliyetler gerçekleştirdiklerini, etkinlikleri cazip ve kitlesel olmasını sağlamak için olmazsa olmazlarımızdan kemençe ve horonla sıklıkla süslediklerini ve bunu yapmakla ne derece haklı olduklarını kan bağışı kampanyasında da gördüklerini ifade etti. Başkan AYAZ ayrıca kendilerinin Gençlik Kolları olduğunu ve sayılarının günden güne artmasına rağmen hedeflenen sayıda olmadığını, tüm Trabzon sevdalısı gençlerin katılımıyla sesimizin daha gür ve etkili çıkacağını ifade etti. ayrıca Trabzon adına faydalı olacağına inandıkları her türlü fikir ve projenin gerçekleştirilmesinde her daim var olacaklarını, bunun için Trabzon’un temsilindeki herkesin artık uyanarak harekete geçmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.