Reşat Akçay

Reşat Akçay

02/09/2016 0 Yazar: fatihkalemci

Reşat AKÇAY, 1944 senesinde Akçaabat Akören köyünde doğdu. İlkokulu köyde okudu.Trabzon sanat enstitüsünü bitirdi.2 yıl Maçka’da ilkokul öğretmenliği yaptıktan ve askerliğini tamamladıktan sonra Yıldız Mimarlık Mühendislik  Akademisi İnşaat Mühendisliği bölümüne devam etti.
Bu okulda okurken İstanbul Belediyesinin açtığı zabıta sınavlarına girdi ve 1967 yılında belediyede zabıta olarak çalışmaya başladı. Köprü, Sarıyer ve Şişli’de zabıta olarak görev yaptı.
Okul bitince inşaat mühendisi olarak 1972′de imar bölümünde işe başladı. Proje tasdiki ve iskan işlerinde görev aldı. 1977′de İstanbul Belediyesi’nin Bakırköy Şube Müdürlüğü Teknik Birim Amiri oldu. 1978′in sonunda İstanbul Belediyesi Atölye ve Garajlar Müdürü (Şimdiki İSBAK) olarak görev aldı.1981′e kadar bu birimde çalıştı ve 1980 İhtilalı ile gelen yönetimin tasarrufuyla İmar’da Raportör olarak işe başladı. Bu birimde İstanbul Durum Şefi, İmar Müdür Muavini ve Müdür olarak çalıştı.
1984′de ilçe belediyelerinin kurulmasıyla Fatih ilçe Belediyesinde Kurucu Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.1994′e kadar Fatih Belediyesinde Başkan Yardımcılığı ve Encümen Başkanlığı yaptı.
1994′de Belediyeden ayrılmaya ve özel sektöre geçmeye karar verdi. Aynı yıl yapılan mahalli genel seçimlerde sosyal demokrat düşünceye daha yakın olmasına rağmen Bedrettin DALAN’ın isteği üzerine DYP’den Fatih Belediye Başkanlığına aday oldu.
Seçimlerden sonra Bahçelievler Belediyesinde Teknik Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.
2004 yılında yapılan yerel seçimlerden sonra Bahçelievler Belediye Başkanlığından ayrılıp, Gürpınar Belediye Başkan yardımcılığı yapmıştır.