Tahsin Terzi

Tahsin Terzi

02/09/2016 0 Yazar: fatihkalemci

1972 Senesinde Trabzon ‘un Of ilçe ‘sinin Cumapazarı beldesinin Serindere Mahallesinde (yarakar) dünyaya geldi.
İlk ve orta öğretimini cumapazarında tamamlamıştır ve 15-16 yaşlarında babasının yanına Almanya ‘ya gitmiş kısa bir süre sonra da Türkiye ‘ye dönerek İstanbul ‘a yerleşmiştir, burada çeşitli meslek dallarında çalışmış sonrasında 1992 senesinde vatani görevini yapmak üzere buradan ayrılmıştır .
1994 senesinde istanbul’ a dönerek tekrar mesleği olan mobilyacılık sektöründe çalışmaya başlamıştır 2000 senesinde de evlenmiş olup bir çocuk sahibidir.
Tahsin TERZİ Kemence ‘ye 12 yaşında başlamıştır İstanbulda bulunduğu senelerde Yusuf Cemal KESKİN ‘in köylüsü olan Mehmet BAYKA ve Yakup ÖZDEMİR ile tanışmış onların sayesinde Büyük usta ile tanışmıştır bu tanışmadan sonra ise Yusuf Cemal KESKİN Tahsin TERZİ ‘yi o zamanlar program yaptığı TGRT Televizyonunda “Reisin Takası” isimli Karadeniz programında orkestraya Kemence sanatçısı olarak almıştır müzik hayatına profesyonel olarak burada başlayan TERZİ daha sonrasında çeşitli ses sanatçılarının orkestralarında yer almıştır.
Sayısız Kemence ses kayıtlarında Tahsin TERZİ adı geçmiştir .Bu kayıt çalışmalarına büyük bir yoğunlukla devam etmektedir .
Kısa zamanda Kemence enstrumanın da büyük usta olduğunu göstermiş ve piyasada en tanınmış Kemence sanatçıları arasında yerini almıştır .