TDF Gençlik Abant Çıkarması

TDF Gençlik Abant Çıkarması

29/08/2016 0 Yazar: fatihkalemci

Trabzon Dernekleri Federasyonu Gençlik Komisyonunun her yıl geleneksel olarak düzenlediği kış gezilerinde bu yılda durak Bolu Abant oldu.

İstanbul’un bunaltıcı yaşam koşullarından günübirlik de olsa uzak kalmak, zorlu bir yılın yorgunluğunu atmak, horon ve kemençe eşliğinde enerji depolamak, Trabzon sevdalıları arasındaki birlik beraberlik bağlarını kuvvetlendirmek için düzenlenen kış gezisi katılımcıların pazar günlerinin dolu dolu geçmesine vesile oldu. İstanbul’dan saat 08:00 da TDF Genel Merkezinden hareket eden otobüs Abant’a doğru yola çıktı. Otobüste çalınan ve söylenen Karadeniz müzikleri eşliğinde horona ve eğlenceye araç içinde başladı. Bolu’ya girmeden verilen mola esnasında yine renkli anlar yaşandı. Dinlenme tesisleri önünde kemençede Gökmen KARAASLAN eşliğinde TDF Gençlik Erkek Horon Ekibi hünerlerini vatandaşlara sergilemeye başladı ve izleyenlerden alkış aldı. Mola bitiminde Abant yolculuğu kaldığı yerden devam etti. Otobüs içindeki eğlenceli dakikalar bir an olsun kesilmedi.
Sabah kahvaltısı için Abant Gökdere Kartal Yuvası otelinde otobüs ikinci molasını verirken temiz hava ve doğa manzarası Trabzon sevdalılarını fazlası ile acıktırmıştı. Kahvaltı masasında çeşit çeşit yöresel ürünlerden oluşan serpme kahvaltı, kızarmış ekmek ve manzara eşliğinde çay keyfi gençleri fazlasıyla memnun etti. Kahvaltı boyunca masalarda süren sohbet ortamı kemençe sesinin duyulmasıyla yerini yine horona bıraktı. TDF Gençlik Erkek Horon Ekibi otelde konaklayan ve kahvaltı için mekanda bulunanlara eğlenceli dakikalar yaşattılar. Ekibin peşinden kurulan horon halkasında gençler doyasıya horon ederek eğlendiler.

Ve yine hareket zamanı o muhteşem güzelliğiyle Abant Gölü karşılıyor bizi, geçtiğimiz yıla oranla kar oranının daha az olması ve havanın güneşli olması yaşanacak güzelliklerin habercisi gibiydi. Trabzon sevdalıları göl kenarında atlara binip göl etrafında yürüyüş yaptılar. Yürüyüş esnasında yapılan sohbetler söylenen türküler günü farklı kılan güzelliklerdi. Bize Her Yer Trabzon’a paralel olarak Bize Her Yerde Horon der gibi Horon ekibi kemençe eşliğinde Abant gölünü ziyaret edenlere de hünerlerini sergiledi. Sıra Abant Gölünde heyecanın doruk yaptığı kayak keyfindeydi. Göl yamaçlarına kurulan kayak pistlerinde gençlerin şambrel üstündeki kayak keyfi görülmeye değerdi. Gençlerin birbirlerine tutunarak oluşturdukları uzun kuyruklarla pistte yılan gibi kıvrılarak hızla ilerlemeleri heyecanı kat kat artırdı.

Saatin ilerlemesiyle dönüşe geçme vakti gelmişti. Abant’taki temiz hava ve dur durak bilmeyen eğlenceler sonunda Trabzon sevdalılarında açlık hissi yeniden belirdi. Akşam yemeğinin yeneceği Sapanca’ya gelene kadar otobüstekilerin eğlenceye ara vermeden devam etmesi Trabzon insanının ne kadar enerji dolu olduğunun göstergesi olsa gerek. Sapanca’da Islama Köfteleri ile meşhur Eker Lokantası Trabzon sevdalılarının açlığını fazlasıyla giderdi. Ve yemeğin ardından vakit yine horon vaktiydi. Horon Ekibi Sapancalıları horondan mahrum etmeyelim dedi ve kemençe eşliğinde coştular, coşturdular. Horon eğlencesinden sonra düştük İstanbul yollarına, otobüste söylenen türküler yolculuğun ve zamanın su gibi akıp gitmesini sağladı. Otobüsten inerken Trabzon sevdalılarının yüzünde güzel, eğlenceli bir gün geçirmenin mutluluğu vardı.

Gezi sonunda katılımcılara kısa bir teşekkür konuşması yapan TDF Gençlik Komisyonu Başkanı Korkut Yılmaz AYAZ; yaptığımız her işte, gittiğimiz her yerde insanları mutlu edip kendimizden güzel bir şekilde söz ettiriyoruz, bu da bize doğru işler yaptığımızı gösteriyor ve bizi de mutlu ediyor dedi