TRABZON COŞKUSU FESHANEDE ZİRVE YAPTI

TRABZON COŞKUSU FESHANEDE ZİRVE YAPTI

31/08/2016 0 Yazar: fatihkalemci

TRABZON COŞKUSU FESHANEDE ZİRVE YAPTI

İlk Günden İtibaren Büyük İlgi Gören Trabzon Dernekleri Federasyonunun Düzenlediği 96.Kurtuluş Yıldönümü Kutlaması ve Şenlikleri Feshane Tarihinde Ziyaretçi Rekoru Kırdı.

TRABZON COŞKUSU FESHANEDE ZİRVE YAPTI

Feshane’de Devam eden Trabzon Kurtuluş Günleri Şenliğine Şalpazarı Damgasını vurdu

Feshane Kongre ve Kültür Merkezinde devam etmekte olan “Trabzon’un Kurtuluşunun 96. Yıldönümü kutlamaları, Sivil Toplum Kuruluşları Tanıtım Günleri”ne Şalpazarı Derneklerinin Halkoyunu, horon ekipleri adeta çıkartma yaptı. 28 Şubat Cumartesi günü saat 14.00 te adete çıkarma yapar gibi Feshane etkinliğine halkoyunu ekipleriyle beraber aileleri ve derneklerinin başkanları ve üyeleriyle otobüslerle gelerek şenliğini doruğa çıkardılar.

İlk Günden İtibaren Büyük İlgi Gören Trabzon Dernekleri Federasyonunun Düzenlediği 96.Kurtuluş Yıldönümü Kutlaması ve Şenlikleri Feshane Tarihinde Ziyaretçi Rekoru Kırdı.

3. Gün etkinlikleri Feshane Kültür Merkezi’nde dün de yoğun bir halk katılımıyla devam etti. Sabah 10.oo’da kapılarını ziyaretçilerine açan Feshane’ye tatil günü olmasının da etkisiyle İstanbul’un her yanından Trabzonlular akın etmeye başladılar. Trabzon Dernekleri Federasyonunun 1996 yılında Abdi İpekçi kapalı spor salonunda başlayan ve İstanbul’un değişik mekânlarında her yıl kutladıkları Trabzon’un Kurtuluşu etkinlikleri bu yıl daha büyük yeniliklerle İstanbul-Feshane Kongre ve Kültür Merkezinde hemşerileriyle birlikte kutlanıyor.

Günün en dikkat çekici etkinlikleri Trabzonlu şair İbrahim Hakkı Aydoğdu’nun şiirlerinin okunduğu şiir dinletisiyle Şalpazarı Dernekler Federasyonu bünyesinde etkinliklere katılan yöresel kıyafetli kızlar eşliğinde yapılan temsili Otçu Yürüyüşü oldu. İbrahim Hakkı Aydoğdu’nun müzik eşliğinde okunan şiirleri, etkinlikler çerçevesinde farklı bir renk olarak ilgi ve takdir toplarken, dinleti sona erdikten sonra şair Aydoğdu’nun kısa konuşmasında sitem vardı. İbrahim Hakkı Aydoğdu, “Trabzon bir sanat ve kültür şehri olsun istiyoruz. Trabzon sadece Trabzonspor ve kemençe ile anılmamalı, Trabzon bunlardan ibaret değil” dedi. Şalpazarlıların temsili Otçu Yürüyüşü ve ardından oynadıkları horon ise tam bir görsel şölene sahne oldu. Davul, zurna ve kemençe eşliğinde büyük bir halka oluşturarak uzun süre horon oynayan Şalpazarlılar Feshane’ye gelenlerin şaşkınlıkla karışık hayranlık duygularına muhatap oldular. Horon sona erdikten sonra Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı Mustafa Demir, Şalpazarlılara hitaben övgü dolu sözler sarf ederek ŞALFED Başkanı Semih Durmuş’a bir teşekkür plâketi takdim etti. Feshane’deki etkinlikler üç ayrı bölümde devam ediyor. Konser, gösteri ve halk oyunlarının sergilendiği salon ve yöresel ürünlerin satışa sunulduğu diğer salon haricinde bahçe kısmında lokanta ve büfeler yer alıyor ve ziyaretçilere döner, pide, lahana gibi yöresel yemeklerin arz ediliyor.

İlk Günden İtibaren Büyük İlgi Gören Trabzon Dernekleri Federasyonunun Düzenlediği 96.Kurtuluş Yıldönümü Kutlaması ve Şenlikleri Feshane Tarihinde Ziyaretçi Rekoru Kırdı. Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Demir, Ev sahipliğinde ve Partilerin İlçe Başkanları, Belediye meclis Üyesi Adayları ile 800 kişilik vatandaş katılımıyla gerçekleştirildi. Trabzon Valiliği Kültür Müdürlüğü, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın da yer aldığı, İstanbul’da bulunan İlçe dernekleri ile Yöresel doğal gıda ürünlerinin satışlarının yapıldığı stantlara ziyaretçi akın devam ediyor.

Etkinliğin 3. Gününde de Saat: 11.00 – 21.00, II. Mahmut Salonu Araştırmacı Yazar Mehmet Bilgin, İmza ve Söyleşisi devam ederken, Sadabad salonunda 14.00’da tarihçi-araştırmacı yazar İsmail Hacıfettahoğlu, “İşgal ve kurtuluş” ve yine Tarihçi araştırmacı yazar Mehmet Akif Bal “Birinci Dünya Savaşında Trabzon’un Bombalanması ve Sivil Direniş” konulu konferans verdiler. Aynı salonda saat 16.00 da Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği Başkanı Esma Ala Türkmen “17.Şubat.1916 dan 24 Şubat 1918 e Islak Ayak İzleri Trabzon” konulu sunumunu yaptı. II.Mahmut salonunda saat 15.00 de yazar ressam sanat yönetmeni Yaşar Bedri Özdemir “Mısırın Öyküsü, Karadeniz’de son su değirmenleri” konulu belgesel gösterimi sundu. Saat: 17.00’den itibaren Halkoyunu Gösterileri ile Trabzonlu sanatçılar; Kerim Aydın, Günay Naipoğlu, Turan Topçuoğlu, Megashov Murat, Yusuf Cemal Keskin, Cengiz Selimoğlu, Sedat Keskin ve Apolas Lermi’ nin konserleri gerçekleştirildi. Feshane etkinlikleri Pazar günü yapılacak final etkinlikleriyle sona erecek.

 

TRABZON COŞKUSU FESHANEDE ZİRVE YAPTI