TRABZON KÜLTÜRÜ GEBZE’Yİ KUŞATTI

TRABZON KÜLTÜRÜ GEBZE’Yİ KUŞATTI

01/09/2016 0 Yazar: fatihkalemci

TRABZON KÜLTÜRÜ GEBZE’Yİ KUŞATTI

1.Gebze Trabzonlular Festivali’nde Yöresel Ürünler ve El sanatı ürünler Vatandaşların Beğenisine Sunuldu.

TRABZON KÜLTÜRÜ GEBZE’Yİ KUŞATTI

1.Gebze Trabzonlular Festivali’nde Yöresel Ürünler Ve El sanatı ürünler Vatandaşların Beğenisine Sunuldu. Festivale Katılanlar, Karadeniz Kültürünü Yakından Tanıdı 1. Gebze Trabzonlular Festivalinde Kocaeli’de yaşayan Trabzonlular Gebze’de bir araya geldi. Bu yıl ilk kez düzenlenen festival büyük bir katılımla açıldı.

Gelecek yıllarda da sürdürüleceği belirtilen Trabzonlular festivalinde yöresel ürünler açılan stantlarda halka sunuldu. Stantlardaki ürünler vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı. Festivalin açılışına protokol üyeleri de büyük bir katılım sağladı. Siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar açılışta hazır bulundu.

YOĞUN İLGİ VE KATILIM OLDU

Gebze Trabzonlular Festivali’ne; CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, milletvekili adayı Turan Dumlu, Sabriye Şahin Gülşah, Rasim Meriç, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Dilovası kaymakamı Hulusi Şahin, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, AKP ilçe başkanı Hasan Soba, AKP milletvekili adayı Cemalettin Kaflı, Milli İttifak adayı Serhat Duyar, CHP ilçe başkanları. Sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Festivalin 3.günü de İstanbul’da faaliyette olan Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Hüseyin Ayaz kurum adına basın ekibiyle birlikte Festivali ziyaret etti. Trabzon Kahramanmaraş Kardeşlik Köprüsü Derneği Başkanı Ökkeş Bölükbaşı da Festivali ziyaret ederek Başkandan bilgi aldı.

TRABZON KÜLTÜRÜ TANITILDI

Gebze Trabzonlular Dernek Başkanı Necdet Demirtaş öncülüğünde düzenlenen festivale derneğin eski başkanları da katıldı. Programda ilk olarak dernek başkanı Demirtaş katılımcılara hitaben bir konuşma yaparak Trabzon kültürünün Gebze’ye taşındığını vurguladı. Demirtaş, açılan stantlarda Trabzon’a ait ürünlerin yer aldığını ve tüm Gebze halkının stantlara davetli olduğunu söyledi.

Başkan Necdet Demirtaş’ın ardından ise Adnan Köşker konuştu. SANATÇILAR DA KATILDILAR Protokol konuşmalarının ardından açılan 1. Gebze Trabzonlular Festivali 25 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında Gebze Kent Meydanı’nda halka açık kaldı. Festival kapsamında yöresel sanatçılar da sahne alarak katılımcılara unutamayacakları anlar yaşattılar.

Festivalde Onay Şahin ile Zeynep Birinci ilk gün sahne aldı. Sait Uçar, Adnan Yılmaz, Yasemin Yıldız ile Cimilli İbo da festival boyunca en güzel parçaları vatandaşlar için seslendirdiler.

TRABZON EL SANATI VE YEMEK KÜLTÜRÜ TANITILDI

Gebze Kent Meydanı’ndaki bu önemli festivalde açılan onlarca stantta da Trabzon’a ait tatlar ve ürünler halkın beğenisine sunuldu. Yöresel el sanatları, yöresel yemekler, yöresel oyunlar ve çeşitli sürprizler halkı bekliyor.

Gebzeliler’in büyük ilgi gösterdiği festival 3 Mayıs Pazar gününe kadar açık kaldı ve Trabzonluların yanı sıra Kocaelililer’in de festivale büyük katılım sağlaması ve Karadeniz kültürünü yakında tanıma fırsatı bulmaları önemli bir ayrıntıydı.