TRABZONLU AVUKATLAR TOPLANTISI

TRABZONLU AVUKATLAR TOPLANTISI

29/08/2016 0 Yazar: fatihkalemci

TRABZON DERNEKLERİ FEDERASYONU “TRABZONLU AVUKATLAR TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trabzon Dernekleri Federasyonu 07.04.2013 Pazar Sabahı İstanbul –Akgün Otelde Düzenlediği Kahvaltı Programına İstanbul’da Faaliyette Bulunan Trabzonlu Avukatlarla Bir araya geldi.
Davete çok sayıda Avukat ve TDF yönetim kurulu üyeleri katıldılar. İstanbul eski Baro Başkanı Av. Muammer Aydın yaptığı veciz konuşmasında Trabzon Dernekler Birliğinin ilk kurulduğu yıllardaki yöneticilik günleri ile ilgili anılarını anlatarak nostalji yaptı.

TRABZON DERNEKLERİ FEDERASYONU TRABZONLU AVUKATLARI KAHVALTIDA BULUŞTURDU

TDF Tarafından İstanbul – Akgün otelde buluşan Trabzonlu Avukatların kahvaltısında konuşan Av. Muammer AYDIN “Trabzonlu hemşerilerimle birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hemşericilik, bölücülüktür diyenlere katılmıyorum.Trabzonlu olmaktan gurur duyuyorum ve bunun bir ayrıcalık olduğuna inanıyorum” dedi.Sayın AYDIN konuşmalarının devamında “İstanbul barosuna kayıtlı 970 Trabzonlu avukat olduğunu,5 nisan 1878 tarihinde,5 nisanın ‘Avukatlar Günü’ olarak ilan edildiğini ve İstanbul Barosuna kayıtlı 30.000 avukat olduğunu” belirttiler. “81 ilimizde 79 Baronun olduğunu, marifet Baro kurmak değil; önemli olanın hakkın ve hukukun temsilcisi olmaktır dedi ve organizasyon için TDF’ ye teşekkür ederek” konuşmalarını bitirdiler.

TRABZONLU AVUKATLAR BULUŞTU
Genel başkan Mustafa Demir toplantının açılış konuşmasında; “Başta İstanbul’da yaşayan hemşerilerimiz olmak üzere bütün Trabzonluların sesi olma gayreti içerisindeyiz. Yeni çalışma dönemimizde önemli projelerimizden biri olan “Trabzonlu Meslek Grupları Oluşturulması’’ çalışmamızın “Trabzonlu Avukatlar Buluşuyor” toplantımızı, siz değerli Avukatlarımızın katılımıyla gerçekleştiriyoruz.” Dedi.

Mustafa Demir; Meslek gurup toplantıları için öncelikle 20 meslek gurubu belirlediklerini ve ilkini, Eğitimcilerle 27 Ocak 2013 tarihinde ikincisini 10.03.2013 tarihinde Hekimlerle aynı yerde yaptıklarını belirterek; “Bu ay ise 7.Nisan’da Hukukçularla buluştuk.
Mayıs’ta Sporcu ve Spor adamları, Haziran’da mimar ve mühendislerle, yine burada meslek gurup toplantılarımızı gerçekleştireceğiz. Dedi.

Bu toplantıların sonunda bütün meslek guruplarıyla birlikte, Büyük Trabzon buluşmasını, İstanbul’un en büyük mekânlarından birinde, bir Trabzonlunun mekânında yapacağız.
Bu proje kapsamında tüm meslek guruplarının iletişim bilgileriyle bir bilgi bankası oluşturacak ve hemşerilerimizin istifadesine sunacağız. Haziran ayı içinde Trabzon Dernekleri Federasyonunun Gürpınar Sosyal Tesislerinin peyzaj çalışmasını başlatacak ve bunu hep birlikte, büyük bir horon halkasını oluşturarak kutlayacağız.
Ayrıca 26 – 30 Eylül tarihlerinde Feshane Kültür Merkezinde çok geniş katılımlı “Trabzon’un fethi ve İstanbul Trabzon günleri “çalışmalarını gerçekleştirileceğiz. Dedi

HUKUK KOMİSYONU FAALİYETLERİ
Daha sonra TDF Başkan vekili ve Hukuk komisyonu başkanı Enver yılmaz katılımcıların “5 Nisan Avukatlar Gününü” kutlayarak günün anlamını belirten bir konuşma yaparak başta Trabzon olmak üzere ülke genelinde hukuk komisyonu olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.” Siz hukukçular olarak Tonya ilçemizde açılmaya çalışılan 19 tane taş ocağıyla birlikte kurulacak olan çimento fabrikası hakkında neler düşünüyorsunuz? Karadeniz’deki Hes’ler (hidroelektrik santraları) ,Tapu kadastro çalışmaları hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?.Sorularını sorarak konuşmasını tamamladı.

Daha sonra söz alan Kızılay Eski Genel Başkanı ve Trabzon Dernekler Birliği Eski Başkanı Tekin KÜÇÜKALİ “Bir olmaktan, beraber olmaktan kuvvet doğar. Beraber olmanın özelliklerini; ekonomik birliktelik (belli bir zaman sonra biter),olağanüstü durumlarda birliktelik (savaşta ve doğal afetlerde oluşur, bu da özel durum ortadan kalkınca biter) ve gönüllerde beraberliktir. Önemli olan gönüllerdeki birlik ve beraberliktir, ömür boyu sürer.Bizler gönüllerdeki beraberliğimizi sağlamalıyız.Trabzonspor üzerinde oyunlar oynanıyor.Trabzonspor küme düşerse genetiği bozulur.Birlik beraberlik sona erer.” Dedi.
Daha sonra söz alan şike sürecindeki avukatlarımızdan Av. Erdem EGEMEN “Mücadelemizin 644. günündeyiz. Hem yurt içinde hem de yurt dışında mücadeleye devam ediyoruz. Biz kulübümüzün haklarını korurken karşı taraf devamlı saldırmaktadır. Farklı strateji izlediler, konuyu zamana yaydılar.Yönetmelikte değişiklik yaptırarak süreç bitti dediler.Fakat süreç henüz bitmedi.Mücadelemiz Avrupa da devam ediyor.Yasalara göre ceza almaları gerekir.Hepinizi yanımızda görmek istiyoruz.” Dedi. Teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.
SORULAR, CEVAPLAR, ÖNERİLER
Ülkemizdeki hukuk sistemi, hukuk eğitimi ve mesleki problemlerin açık seçik konuşulması için Genel Başkan, Başkan vekili ve Yardımcısı ile Genel Sekreterden oluşan 5 kişilik bir divan oluşturuldu ve katılımcıların soru ve önerileri alınarak cevaplandırıldı.

Trabzon Dernekleri Federasyonundan Büyük Atılım

Katılımcı Avukatlarımız yaptıkları çok önemli açıklama ve konuşmalarıyla gündem değiştirecek, yeni gündem oluşturacak, genel toplumsal sorunlara parmak bastılar.
Toplantıdan Çıkan En Önemli ve Anlamlı Görüş;
Bizlere düşen görev “Yapsınlar Da Görelim” Değil, “Hep Beraber Yapalım” olmalıdır.
Toplantının sonunda TDF Gençlik komisyonu folklar ekibinin gösterisine katılımcılar da eşlik ederek horon halkası oluşturdular ve toplu fotoğraf çektirdiler.