TRABZONLU HEKİMLER TOPLANTISI

TRABZONLU HEKİMLER TOPLANTISI

29/08/2016 0 Yazar: fatihkalemci

TRABZON DERNEKLERİ FEDERASYONU “ TRABZONLU HEKİMLER” TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trabzon Dernekleri Federasyonu 10.03.2013 Pazar Sabahı İstanbul –Akgün Otelinde Düzenlediği Kahvaltı Programına İstanbul’da Bulunan Trabzonlu Hekimleri Davet Etti.

Davete çok sayıda Profesör, Doçent, Uzman ve Doktorlar katıldılar. Federasyon yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundular. İstanbul Tıp Fakültesi eski genel cerrahi anabilim dalı başkanı ve TDF sağlık komisyonu onursal başkanı sayın Prof. Dr. Ali Akyüz yaptığı veciz konuşmasında tıp personelinin ve hastalarımızın maruz kaldığı olumsuzlukları objektif bir bakış açısı ile ortaya koydu.
TRABZON DERNEKLERİ FEDERASYONU TRABZONLU HEKİMLERİ KAHVALTIDA BULUŞTURDU

Prof. Dr. Ali Akyüz Hocadan Türkiye’de TIP Eğitimi, Doktor-Hasta Sorunları Üzerine Dobra Dobra Gerçekler..

TDF Tarafından İstanbul Akgün otelde buluşan Trabzonlu doktorların kahvaltısında konuşan Prof.Dr. Ali Akyüz doktorların sorunlarını, Tıp öğrencilerinin sorunlarını ortaya koyarken, Tıp konusunda Ülkemizin geldiği uçurumu örnekleriyle göz önüne serdi. Ali Akyüz hocanın uzun süren konuşması kimseyi bezdirmediği gibi dakikalarca alkışlandı.

Toplantıda söz alan Doç.Dr. Nemci Kurt, Yunus Karabela gibi diğer doktorlarımız ve STK yöneticileri Ali hocanın tespitlerinin altına canı gönülden imza atarız dediler.

Prof. Dr. Ali Akyüz Hocanın Konuşmasından notlar;

Bu kadar açık seçik gerçekleri halkın bilmediğini vurgulayan Akyüz hoca; “Birileri bunları anlatmalı, söylemeli diyerek acı gerçekleri yansıttı.

İnsan hayatının sağlığını korumak adına yemin eden biri olarak, hastalıklarla mücadele ederken, doktor ve hasta haklarının bu sektörün dışında bir işmiş gibi gösterilmesini kabul edemeyiz. Gerçekleri söylemekten çekinmem ve korkmam. Valizimiz hazır, söyleriz ve Allah nereye takdir etmişse oraya da gideriz.” dedi.

SAĞLIĞIMIZ SERMAYEYE RANT ARACI OLDU

“SGK önümüzdeki beş yıl içinde hizmet edemez duruma gelecek. Ben yaptırdım siz de acilen kendinize, ailenize, çocuklarınıza Özel Sağlık Sigortası yaptırın. Dünya Bankası yüz bin kişilik hastaneler yapılmasını istiyor. Sağlığımız Ticari bir rekabete kurban ediliyor. Tıp Eğitimi Batıda Devlet ya da Vakıflar üzerinden yapılır. Türkiye’de ise özel kişilerin insafına bırakılmış. Bazı sağlık kuruluşları Uzakdoğu ile işbirliğine girip ortaklık kurdu, Bu ortaklık para karşılığı değil, Oradaki bir sanayi yatırımına ortaklık şeklinde yapıldı. Sağlığımız sermayeye Rant aracı oldu. Hastaneler modern binalara kavuştu, teknolojiye kavuştu derken hastanelerimizde Doktor kalmadı. Bir özel hastanede 50 kişilik yoğun bakım ünitesi var ancak yeterli hemşiresi, yoğun bakım uzmanı yok.

Yoğun bakım ünitesinde çalışanlar hastanenin personeli değil, başka yerlerde gündüz çalışanlar burada geçici olarak nöbete geliyorlar böyle şey olamaz, olmamalı. Türkiye’de 2 – 3 özel vakıf tıp fakültesi var, diğerleri hiçbir şey değil. Bir futbolcuyu yetiştiren kulüp transferinden milyonlar kazanıyor.

Ben bir öğrenciyi yetiştirip uzman doktor yapıyorum, devlet’in Üniversitesinde Doçent, Profesör oluyor,bedavaya özel hastaneye geçebiliyor.

Tıp eğitimi çok masraflı ve zor, geçişler bu kadar basit olmamalı. Burada Türk halkının hakkı olan emek çalınıyor.Burada bir ücret alınsa, uzmanı yetiştiren kurum para kazanacak eğitim için daha büyük yatırımlar yapacak”.

TRABZONLU HEKİMLER BULUŞTU

Genel başkan Mustafa Demir toplantının açılış konuşmasında; “Başta İstanbul’da yaşayan hemşerilerimiz olmak üzere bütün Trabzonluların sesi olma gayreti içerisindeyiz. Yeni çalışma dönemimizin önemli projelerimizden biri olan “Trabzonlu Meslek Grupları Oluşturulması’’ çalışmamızın “Trabzonlu Hekimler Buluşuyor” toplantımızı, siz değerli üst düzey Prof. Doç. Uzman ve doktorlarımızın katılımıyla gerçekleştiriyoruz.” Dedi.

Mustafa Demir; Meslek gurup toplantıları için öncelikle 20 meslek gurubu belirlediklerini ve ilkini gecen ay Eğitimcilerle yaptıklarını belirterek; “Bu ay sağlık, 7 Nisan’da hukukçular, Mayıs’ta mimar ve mühendisler, Haziran’da spor adamları ve sporcularla yine burada gerçekleştireceğiz.

Bu toplantıların sonunda bütün meslek guruplarıyla birlikte, Büyük Trabzon buluşmasını, İstanbul’un en büyük mekânlarından birinde, bir Trabzonlunun mekânında yapacağız. Bu proje kapsamında tüm meslek guruplarının iletişim bilgileriyle bir bilgi bankası oluşturacak ve hemşerilerimizin istifadesine sunacağız. Haziran ayı içinde Trabzon Dernekleri Federasyonunun Gürpınar Sosyal Tesislerini peyzaj çalışmasını başlatacak ve bunu hep birlikte, büyük bir horon halkasını oluşturarak kutlayacağız.

Ayrıca 24 – 30 Eylül tarihlerinde Feshane’de çok geniş katılımlı” Trabzon’un Fethi ve İstanbul Trabzon Günleri” çalışmalarını gerçekleştirileceğiz” dedi.Hekimler Buluşması toplantısı için davete katılan İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu’yu konuşmasını yapmak üzere kürsüye çağırdı.

Vali Hüseyin Avni Mutlu; Emniyetin üniversite öğrencileri ile ilgili bir etkinliği için yola çıkmışken haber aldığı Trabzon Dernekleri Federasyonunun Hekimler Buluşması çalışmalarını yakından görmek için geldiğini belirterek, TDF’ nin bütün çalışmalarını takip ettiklerini, özellikle bu meslek gurubu çalışmalarını çok önemsediklerini ve bundan böyle de TDF’ nin tüm davetlerine katılacağını söyledi.

SAĞLIK KOMİSYONU FAALİYETLERİ

Daha sonra toplantının devamında, 2003 yılında kurulan TDF Sağlık Komisyonunun başta Karadeniz bölgesi olmak üzere ülke genelinde artan kanser artışlarını gündeme taşımasıyla başlayan çalışmalarını daha da genişleterek yapmış olduğu bir dizi etkinlikleri anlatan sine vizyon görüntüsü izlendi.

2013 yılı çalışma programını anlatan TDF Başkan vekili ve sağlık komisyon başkanı Hüseyin Ayaz; 1 – 7 Nisan Ulusal Kanser Haftasında, Spor Toto Süper Lig 27.haftasında ülke genelinde oynanacak olan bütün futbol maçlarda halkımızın duyarlılığını arttırmak için futbolcuların “Hayat ile Barış, Kanser ile Savaş” pankartımız ile sahaya çıkması için resmi müracaatta bulunduklarını,

Diyanet İşleri Başkanlığı’na, 5 Nisan 2013 Cuma günü Türkiye’deki tüm camilerimizin Cuma hutbelerinde” Kanser” konusunun işlenmesi için resmi müracaatta bulunduklarını,

26 Nisan Çernobil faciasının 27. Yıldönümünde İstanbul’da bir etkinlik düzenleyeceklerini,

Karadeniz Bölgesinde yapılan HES Projelerinin canlılar üzerindeki olumlu- olumsuz, etkilerini yetkin bilim adamlarının görüşleri alınarak kamuoyunu bilgilendireceklerini,

Yine Karadeniz Bölgesinde, Suni gübre kullanımının insan ve çevre üzerindeki etkilerini araştırıp, sonuçlarını halkımıza sunacaklarını,

İstanbul’da ki tıp fakültelerinde okuyan Trabzonlu öğrencilere ulaşarak İstanbul- Trabzon köprüsü kurmayı amaçladıklarını,

Komisyonumuzun belirleyeceği tarihlerde bölgemizin ve ülkemizin öncelikli sağlık sorunlarıyla ilgili halkımızı aydınlatmak amacıyla değerli hekimlerimizin konuk olacağı bir dizi TV programı yapacaklarını,Yılsonunda da Trabzon Dernekleri Federasyonu Sağlık Komisyonu 10.Yıl Gecesi düzenleyeceklerini anlattı.

SORULAR, CEVAPLAR, ÖNERİLER

Ülkemizde değeri olmayan insanımızın sağlık sorunlarının geldiği noktanın açık seçik konuşulması için Genel Başkan, Başkan vekilleri ile Genel Sekreterden oluşan 5 kişilik bir divan oluşturuldu ve katılımcıların soru ve önerileri alınarak cevaplandırıldı.

Katılımcılara Yöneltilen Sorular

Sizce Karadeniz Bölgesi’nin ve ülkemizin genel sağlık sorunları nelerdir?

Ülkemizin sağlık politikaları, tıp eğitimi ve hekimlerimizin mesleki sorunları hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Kanser vakalarının Karadeniz Bölgesi’nde ve ülkemizde katlanarak artışının temel sebepleri nelerdir?

Karadeniz Bölgesi’nin acil çözüm bekleyen sağlık problemleri nelerdir?

Bundan sonra yapılacak çalışmalarımız hakkında fikir ve önerileriniz nelerdir?

Sağlık konusunda uygulamaya koyamadığınız projeleriniz var mı? Varsa birlikte gerçekleştirebilir miyiz?

Görüş, öneri ve bizden beklentilerinizi federasyonumuzun e-posta adresine de gönderebilirsiniz.

Trabzon Dernekleri Federasyonu’ndan Büyük Atılım

Katılımcı bilim adamlarımız ve doktorlarımız yaptıkları çok önemli açıklama ve konuşmalarıyla gündem değiştirecek, yeni gündem oluşturacak, genel toplumsal sorunlara parmak bastılar.

Toplantıdan Çıkan En Önemli ve Anlamlı Görüş;

Bizlere düşen görev “Yapsınlar Da Görelim” Değil, “Hep Beraber Yapalım” olmalıdır.

TDF sağlık komisyonu onursal başkanı Prof. Dr. Ali Akyüz’e sağlık komisyonu adına genel başkan plaket verdi.

TDF Gençlik komisyonu kız erkek halkoyunu ekibinin gösterisi ile Erkan Yeşilyurt’un okuduğu türküler katılımcılara adeta müzik ziyafeti verdi.

En son katılımcılar toplu fotoğraflarlar çektirdiler

HEKİMLER BULUŞMASINA KATILANLAR

Başta değerli hocalarımız, Prof. Dr. Alaattin Yıldız, Prof. Dr. Cengiz PATA, Prof Dr. Gökhan İPEK,Prof. Dr. Haluk EMİR, Prof. Dr. Metin KESKİN, Prof. Dr. Muhammet BEKTAŞ, Prof. Dr. Sümer YAMANER, Prof. Dr. Turgut İPEK, Prof. Dr. Yavuz Selim PATA, Doç. Dr. Emre BALIK, Doç. Dr. Necmi KURT, Doç. Dr. Ömer BENDER, çok sayıda Uzman Doktor, ve Doktor hemşerimiz katıldılar.

 

trabzon_dernekleri_federasyonu_trabzonlu_hekimler_toplantisi_gerceklestirildi_h148