TRABZONLU MİMAR VE MÜHENDİSLER

TRABZONLU MİMAR VE MÜHENDİSLER

29/08/2016 0 Yazar: fatihkalemci

TRABZON DERNEKLERİ FEDERASYONU “TRABZONLU MİMAR VE MÜHENDİSLER” TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trabzon Dernekleri Federasyonu (TDF) “Trabzonlu meslek grupları buluşması projesi” kapsamında Trabzonlu Mimar ve Mühendisleri 23/06/2013 Pazar Saat 10:30 da İstanbul Akgün Oteldeki kahvaltılı toplantıya davet ederek ağırladı. TDF’ nin davetine üniversitelerde, kamu kuruluşlarında ve özel sektörde çalışan yaklaşık 250 Trabzonlu Mimar ve Mühendisin yanı sıra TDF Yönetim Kurulu ve TDF Gençlik Komisyonu üyeleri ve basın mensupları iştirak etti.

Sunuculuğunu İbrahim AKIN’ın yaptığı toplantıda açılış konuşmasını TDF Genel Başkanı Mustafa DEMİR yaparken, buluşmayı organize eden Komisyon Başkanı – TDF Başk. Yard. Mustafa CAN, TDF Başk. Vek. Enver YILMAZ, Trabzonspor Yönetim Kur. Üye. – TDF Başk. Yard. Tayfun KAHYAOĞLU, Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği Ve Trabzon Öğrenci Yurdu Başkanı Soysal ALGAN, İSKİ Yönetim. Kur. Üye. – İTÜ Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Necati AĞIRALİOĞLU, YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail YÜKSEK ve işadamı Ali MUSTAFAOĞLU söz alarak konuşmalarını yaptılar.

Katılımcılar mimar ve mühendis olunca konuşmacıların konusu ağırlıklı olarak Trabzon’un ve Trabzonlunun son dönemde gündeminden düşmeyen HES’ler ile Köylerde ve yaylalardaki yanlış ve aşırı betonarme yapılaşma oldu.

Konuşmacıların konuşmalarından kısa notlar:

TDF Genel Başkanı Mustafa DEMİR; Meslek grupları buluşmalarıyla Büyük Trabzonlular Buluşmasına günden güne ilerliyoruz. Meslek gruplarını tamamlandığında elimizde hemşerilerimizin hizmetine sunacağımız sizlerin tanıtım bilgilerinizden oluşan bir bilgi bankamız olacak.

TDF Genel Başkan Yardımcısı Mustafa CAN; Yöremizin en önemli sorunları Yayla ve köylerimizdeki yüksek katlı betonarme yapılaşmaların önüne geçilmeli Trabzon Büyükşehir Belediyesine imar ve yapılaşma konusunda öneriler getirilmelidir. HES’lerin yapımı sonrası tahrip edilen doğal yaşamın geri kazandırılması için cezai yaptırımlı yasal düzenlemeler getirilmelidir. Trabzon’un Fetih tarihi olan 15 Ağustosun kasıt ve art niyetle Hıristiyanlarca Sümela’da ayin günü olarak kutlanılması yanlışı değişmelidir.

TDF Başkan Vekili Enver YILMAZ; Sizlerin katılımıyla oluşturulacak olan bilgi bankası sayesinde bir başka projemizi daha hayata geçireceğiz. Senede bir kez SMS yollama yoluyla sizlerden cüzi yardım talep ederek Trabzonlu Öğrencilere burs imkanı sağlayacağız.

TDF Başkan Yardımcısı – Trabzonspor Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun KAHYAOĞLU; Bugün temsil ettiğim Trabzon STK’larından Trabzonspor yönetimine seçilmenin mutluluğunu duyuyorum, aldığımız yük, sorumluluk ağır sizlerin desteğini bekliyoruz.

İTÜ Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Necati AĞIRALİOĞLU; Trabzon’un büyükşehir olması olumlu yönde değerlendirilerek şehrin tarihi ve doğal dokusu bozulmadan imar çalışmaları yapılmalıdır. Trabzon için ulaşımda sahil şeridi boyunca demiryolu sistemi düşünülebilir. Köylerimizde ve yaylalarımızda doğal yapıyı bozan yüksek betonarme yapılaşma mutlaka önlenmelidir.

YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail YÜKSEK; HES’ler bu ülkenin enerji ihtiyacı için gereklidir ama bir dere boyuna 30 tane HES yapma yanlışına da gidilmemelidir. Trabzonlu Mühendisler ve Mimarlar olarak doğal yapının korunmasında ve yaşatılmasında, imar ve yapılaşmada bizlere büyük sorumluluk düşmektedir.

Konuşmacıların akabinde tekrar söz alan TDF Genel Başkanı Mustafa DEMİR ; Davetimize icabet ederek bu güzel buluşmanın içinde bulunan Trabzonlu Mimar ve Mühendis hemşerilerime katılımlarından dolayı teşekkür ederim, dedi.

Toplantının sonunda sahneye TDF Gençlik Komisyonu Kız Horon Ekibi çıktı. Kızların horon gösterisinden sonra kemençeci Gökmen KARAASLAN eşliğinde katılımcı mimar ve mühendisler horon halkasında birleşerek buluşmanın finalini horonla coşarak yaptılar.