USTA KEMENÇECİYE BÜYÜK ONUR

USTA KEMENÇECİYE BÜYÜK ONUR

01/09/2016 0 Yazar: fatihkalemci

USTA KEMENÇECİYE BÜYÜK ONUR

Trabzon Dernekleri Federasyonu Karadeniz Müziği adına önemli bir projeye daha imza atmak için kolları sıvadı. Fikir öncülüğünü Karadeniz Müziğinin sevilen sanatçılarından Hülya Polat yaptı.

Karadeniz müziğine yıllarını veren, dünden bugüne Karadeniz müziği yapan sanatçılar başta olmak üzere pek çok sanatçının sanat yaşamına katkıda bulunan, türkülerine, şarkılarına kemençesiyle renk katan, yüzlerce kemençeci yetiştirmiş olan gizli kahramanlardan olan Usta Kemençeci Tahsin Terzi Trabzon Dernekleri Federasyonunun düzenlediği Sanatta 20. Yıl gecesi onurlandırılacak. TDF Gençlik Kollarının Geleneksel Salı toplantılarından birine Hülya Polat ve Tahsin Terzi katıldı. Projenin fikir öncülüğünü yapan Hülya Polat bu güzel projeyi kabullenip desteklediği için Trabzon Dernekleri Federasyonuna ve Gençlik Kollarına duyduğu mutluluğu iletip teşekkür etti.

Karadeniz Müziğine 20 yılını veren Kemençeyi tozlu raflardan indirerek arka saflardan ön saflara taşınmasında büyük emek veren Usta Kenençeci Tahsin Terzi böylesi güzel, anlamlı bir projeyle kendisinin onurlandırılacak olması nedeniyle “Duyduğum mutluluğu ifada edecek kelimeleri bulamıyorum Herkese çok teşekkür ediyorum.” Dedi. TDF Genel Başkanı Mustafa Demir yaptığı açıklamada; “TDF olarak bir farklılığı ortaya koyarak sanatçılarımızı sadece öldükten sonra anmayalım, hak ettikleri değeri zamanında vererek onları yaşarken onurlandırmak daha anlamlı olacaktır. Bu nedenle bu organizasyonu gerçekleştireceğiz.

Tahsin Terzi için yapılacak 20. Sanat yılı gecesi bizim adımıza da, Karadeniz müziği adına da bir ilk olacak inşallah, bu proje için TDF Gençlik Komisyonu sanat komitesi kurarak çalışmalara başladı. Gecenin yeri, tarihi ve ayrıntıları ise komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra netlik kazanacak. Bu fikri bize sunan Hülya Polat’a ve katkı sunacak herkese şimdiden teşekkür ediyorum.” dedi. Tahsin Terzi İçin Yapılacak 20. Sanat Yılı Gecesine; Cengiz KURTOĞLU, Hülya POLAT, Resul DİNDAR, İsmail TÜRÜT, Apolas LERMİ, Onay ŞAHİN, Sinan YILMAZ, Ayşenur KOLİVAR, Recep ERGÜL, İlknur YAKUPOĞLU, Selim BÖLÜKBAŞI, Yasemin AYDIN (Sunum) katılacaklar.

USTA KEMENÇECİ Tahsin TERZİ Tahsin Terzi

1972 yılında Trabzon’un Of ilçesine bağlı Cumapazarı Beldesinin Serindere Köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta dereceli okulları memleketinde bitirdi. Kısa süreli bir Almanya macerası yaşadıktan sonra yurda dönerek İstanbul’a yerleşti. Tahsin Terzi Çocukluk yıllarında, yaklaşık 12 yaşında kemençeyle tanıştı. Dedesi ve amcaları da kemençe çalardı. Tabiri caizse aslında aileden gelen bir sevda da denebilir kemençe Tahsin Terzi için. Profesyonel olarak bir eğitim almadan kendini yetiştiren TERZİ, İlk Profesyonel sahnesini Yusuf Cemal KESKİN’in TGRT ekranlarında yayınlanan “Reisin Takası” adlı programına çıkarak gerçekleştirdi. İlk profesyonel deneyiminin ardından yıllarını kemençeye adayan ve çok sayıda sanatçıyla sayısız albüme imza atan Tahsin Terzi bu günlerde, Trabzon Dernekleri Federasyonuna 20. Sanat yılını kutlayan Tahsin TERZİ evli ve 2 çocuk babasıdır.