Yeni Çernobiller Olmasın

Yeni Çernobiller Olmasın

29/08/2016 0 Yazar: fatihkalemci

 

27. YILINDA TDF’DEN ÇERNOBİL PROTESTOSU TDF – Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Sağlık Komisyonu Başkanı ve Çernobil felaketinin Karadeniz’deki Etkilerini Araştırma Komisyonu Başkanı Hüseyin Ayaz, “Karadenizlinin kanserden ölüyoruz sesine siyasi yöneticiler ikna edici cevaplar veremediği sürece konunun sıkı takipçisi olmaya devam edeceğiz.” Dedi.
Trabzon Dernekleri Federasyonu Sağlık Komisyonu Çernobil Unutulmasın, Yeni Çernobiller Olmasın Protestosu

HAYAT İLE BARIŞ, KANSER İLE SAVAŞ

ÇERNOBİLİN KARADENİZE ETKİSİ YOKMUŞ…!

Genelgelere Hiç Riayet Edilmedi.

Ölçüm Cihazları Karadeniz ’e Çernobil Felaketinden 5 ay sonra gönderildi.

Radyasyonlu Fındık ve Çay Halkımıza yedirildi, içirildi.

Kanser olayında Çernobil’in karşısına Sigara dikiliyor.

Onkoloji Hastaneleri Yapılıyor Fakat Yeterli Miktarda Uzman Personel ve Onkolog Yetiştirilemiyor. Kanser Konusunda Araştırmalar Yetersiz Kalıyor..!

Bilim Adamlarına ve Siyasetçilere Sesleniyoruz…

Avrupa ekonomik topluluğu 30 Mayıs 1986 gün ve 1707 sayılı karar ile 600 bekerel üzerindeki radyasyon taşıyan gıda maddelerinin kullanımını ve ticaretini yasaklamasına rağmen, yetkililerimiz verdikleri güvenceye uymayarak yurt dışına gönderilen gıdalar aşırı radyon taşıdıkları için ülkemize iade edildiler. Ne yazık ki iade edilen bu gıdalar iç piyasaya sürülerek öğrencilere, askerlere ve ülke genelinde halkımıza yedirildiler. Sesimize Kulak verin..

ÇERNOBİLİ UNUTMAYIN.. UNUTTURMATIN..!

Çernobil Felaketinin 27. Yıldönümü Nedeniyle Trabzon Dernekleri Federasyonu Çernobil’e Ve Yeni Nükleer Tehlikelere Karşı Bir Kez Daha Dikkat Çekti.

Trabzon Dernekleri Federasyonu Sağlık Komisyonu “yeni Çernobil’ler olmaması için tüm ilgilileri uyardılar” Çernobil’le Birlikte Artan Kanser Hastalıklarına dikkat çektiler ve bunun sadece sigaradandır denilmesine tepki gösterildi.

“Bilim İnsanlarına Ve Siyasi Yöneticilere Sesleniyoruz. Sesimizi Duyun artık. Karadenizlinin Kanserden Ölüyoruz Sesini Duyun ve Günü Kurtaracak Şov Amaçlı Açıklamalarla Bizleri Kandırmaya çalışmayın. Kanserden ölüyoruz.. Yeni Çernobiller İstemiyoruz..

ÇERNOBİL SİVİL HAREKETİ

Trabzon Dernekleri Federasyonu olarak; Son yıllarda basına yansıyan, Çernobil ve Çernobil’in Kansere etkileri hakkındaki görüş ve düşünceleri ile Aralık 2010 da yayınlanan Meclis Araştırması Komisyonunun (23.Dönem 5.Yıl 648 Sayılı) Raporu inandırıcı değildir ve gerçekleri yansıtmadığına inanıyoruz. Dediler.
BASIN BİLDİRİSİ

TDF – Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Çernobil felaketinin Karadeniz’deki Etkilerini Araştırma Komisyonu Başkanından ciddi uyarı ve tepkiler geldi.

GÜNÜ KURTARACAK ŞOV AMAÇLI AÇIKLAMALARLA KİMSEYİ KANDIRAMAZSINIZ. 2003 yılından bu yana başta Karadeniz olmak üzere ülke genelinde, Çernobil konusu hakkında en kapsamlı çalışmaları kurumları adına kendilerinin yaptığının altını çizen TDF sağlık Komisyonu yetkilileri. Bu kadar büyük boyutlu çalışmalar yapan Karadenizli, Trabzonlu bir Sivil Toplum Kuruluşu dururken, böyle bir konu hakkında hiç bir çalışma yapmayan sivil toplum kuruluşlarından alınan eksik ve yanlış bilgilerle yapılan açıklamaların sadece günü kurtaracak açıklamalar olduğu ve şov amaçlı olmaktan öteye geçemeyeceğini belirtti.

KANSERDEN ÖLÜYORUZ.. SİGARA’DA YENİ ÇERNOBİLLER’DE İSTEMİYORUZ.2003 yılında başta Trabzon olmak üzere tüm bölge insanından gelen kanserden ölüyoruz feryadını gündeme taşıyarak başlattığımız çalışmalarımıza yetkili kurumlara yazdığımız yazılarla Çernobil faciası öncesinde, facianın yaşandığı günlerde ve sonrasında değerlendirilebilecek verileri istedik. Aldığımız cevaplarda kanserle ilgili hiç bir veri olmadığını, bu nedenle de geçmişle kıyaslama yapılamayacağı cevaplarını aldık.

Nitekim İstanbul adliyesinde 26.04.2004 tarihinde zamanın yetkilileri hakkında açtığımız davada geçmişten günümüze mukayese yapacak veri olmadığı gerekçesiyle davamız ret edilmiştir; o gündür bu gündür de başka bir cevap alamadık.

BİLİM ADAMLARI VE SİYASETÇİLERİN VİCDANLARINA SESLENİYORUZ. Karadeniz de Çernobil’in etkisi yok diye böyle bir açıklama yapan yetkililere bilim adamlarına siyasetçiler sesleniyorum. Şunlara cevap versinler. Versinler de halk aydınlansın. Çernobil faciası öncesi 14. 09. 1982 tarihinde T.C sağlık bakanı Prof. Dr. Sayın Kaya Kılıçturgay bir genelge yayınlayarak, 1593 sayılı umumi hıfzıssıhha kanununun 64 maddesinin uygulanarak Sağlık Bakanlığı olarak kanser hastalığının ihbarı mecbur hastalıklar konumuna alınmasını istemişti.

Bugün savunmaya kaktıkları zamanın yetkililerinin hangisi bu genelgeye uymuş, teşhis ettikleri, buldukları kanserli hastaları sağlık bakanlığına bildirmiş, nerede bunların bilgileri arşivlenmiş söylesinler.?.! Bizde ikna olalım.

29 Ocak 2000 tarihinde dönemin Sağlık Bakanı Doç. Dr Sayın Osman Durmuş yayınladığı genelge ile 14. 09. 1982 tarihli eski genelgeye hiç riayet edilmediğini, bu genelgeye mutlaka uyulması gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştu. Ve konu hakkında ülke genelindeki il sağlık müdürlükleri aracılığı ile gönderdiği yazıda teşhisi konmuş kanser hastalarını üçer aylık zaman dilimlerinde (Mart, Haziran, Eylül, Aralık ayları sonunda) kanserle savaş dairesi başkanlığına bildirilmesi talimatını vermişti.

O DÖNEMDE ÖLÇÜM CİHAZLARI KARADENİZ’E GEÇ GÖNDERİLDİ.

TBMM Kanser araştırma komisyonu başkanı, TBMM Çernobil Faciasının Türkiye deki etkilerini araştırmak üzere 19.01 1993 tarihide 56. birleşiminde kurulan komisyonunun (10.77.82.84) Esas nolu raporunu okumuş olsalardı sadece Trakya ve Marmara da bazı tedbirlerin alındığını. 10 milyon insanın risk altında yaşadığı Karadeniz Bölgesine radyasyon ölçme aletlerinin 4-5 ay sonra gönderildiğini, dolaysıyla bölge halkının kaderiyle baş başa bakıldığını göreceklerdi.

Bu nedenle de bölge halkının ölçüm cihazları gelinceye kadar radyasyonlu mahsulleri çoktan bahçesinden toplamış, sofrasında yemiş, stoklarını tüketmiş olduğunu, bunun için de çok geç yapılan ölçümlerin gerçeği yansıtmadığını anlayacaklardı. Geçmişten bu güne elimize mukayese edecek bilimsel veriler olmadan yapılan bu tür açıklamalar geçmişte yapılan yanlışların devamını getirmekten öteye gitmeyecektir. RADYASYONLU FINDIK VE ÇAY HALKIMIZA YEDİRİLDİ, İÇİRİLDİ. Zamanın yetkilileri, Avrupa ekonomik topluluğunun 30.Mayıs.1986 gün ve 1707 sayılı karar ile 600 bekerel üzerindeki radyasyon taşıyan gıda maddelerini kullanımını ve ticaretini yasaklamasına rağmen yetkililerimiz verdikleri güvenceye uymayarak yurt dışına gönderdiği gıdalar aşırı radyon taşıdıkları için ülkemize iade edidiler. Ne yazık ki iade edilen bu gıdalar iç piyasaya sürülerek öğrencilere, askerlere ve ülke genelinde halkımıza yedirildiler. ÇERNOBİL İLE KANSERİ AYRI

TUTALIM AMA BİRLİKTE DEĞERLENDİRELİM.

Kanser olayında Çernobil’in karşısına Sigara dikiliyor. Neden.? Kanser artışlarını konuyu aslında saptırarak, Çernobil in karşısına sigarayı koyarak konuyu buna bağlamaya çalışmak, geçmişte yapılan benzeri hatalardan öteye geçilemeyeceğinin göstergesidir.
T.C sağlık bakanlığı kanserle savaş dairesi başkanlığının 2006 yılında hazırladığı Karadeniz Bölgesi Kanser Ve Kanser Risk Faktörleri Araştırma Raporunun sonuç ve öneriler bölümünde belirtildiği gibi, bölgedeki yapılan anketlerde muhtarların % 97si gibi büyük bir çoğunluğu bölgede kanser artışlarının Çernobil’e bağlı olduğunu köylerindeki ölümleri tek tek açıklayarak anlatıyorlar.

Daha da önemlisi bölge halkıyla yapılan ankette kanser hastalığına yakalananların yarısından fazlasının sigara içmediği görülmektedir.

Çernobil ile kanser her ne kadar yan yana duruyorsalar da her ikisini ayrı değerlendirerek bir araya getirip tartışmak gerekir.

GÜNÜMÜZDE DE NÜKLEER SIZINTILAR VE RADYASYON GENEL HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR.

Japonya da meydana gelen deprem sonrası FUKUŞIMA Nükleer santralinde meydana gelen arıza sonucu yayılan radyoaktivite bütün dünyayı çok olumsuz şekilde etkileyecektir.

Yanı başımızda Ermenistan da bulunan, Iğdır a 28 km ve Karsa 90 km mesafede bulunan Metsamur Nükleer santrali, pimi çekilmiş Nükleer bir bomba gibi karşımızda dururken, yarın çok geç olmadan halkımızı uyarıyor ve yetkililerimizi gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz.

TDF – Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Çernobil felaketinin Karadeniz’deki Etkilerini Araştırma Komisyonu Başkanı Hüseyin Ayaz, Karadenizlinin kanserden ölüyoruz sesine ve yukarıdaki sorulara bilim insanları ve siyasi yöneticiler cevap veremediği sürece konunun sıkı takipçisi olmaya devam edeceğiz. Dedi